"ïminu* camping de instandhouding van het platteland zul len afhankelijk worden gesteld van de wijze van produceren. Overigens behoor ik niet tot degenen die, voor wat betreft Walcheren, beducht zijn voor wat dan heet de verpaupering van het platteland. Het platteland op Walcheren is in wezen de open ruimte tussen de bebou- geen 25 hectare en men verwacht dat in 2010-2015 een akkerbouwbedrijf voor een volledig arbeidsinkomen 100 tot 150 hecta re groot dient te zijn. Uit onderzoek blijkt thans dat tweederde van de bedrijfshoofden van vijftig jaar en ouder geen opvolger heeft. Daaruit mag je de conclusie trekken dat over tien tot vijf- wingsconcentraties en dat is iets heel anders dan het platteland in bijvoorbeeld Midden-Frankrijk dat dreigt leeg te lopen door de trek naar de stad. Geen opvolgers Wanneer je deze landbouwpolitieke en maatschappelijke ontwikkelingen nu pro jecteert op Walcheren en op de landbouw in Walcheren, waar staan we dan over tien tot vijftien jaar? De gemiddelde bedrijfs- grootte op het eiland is tegenwoordig nog Ook in 2010 is komperen en logeren bij de boer mogelijk. (Foto Leo Hollestelle) tien jaar het aantal boeren op Walcheren drastisch zal zijn gedaald. Dat houdt ook bijna automatisch in dat de gemiddelde bedrijfsoppervlakte (sterk) zal toenemen. Het grote knelpunt zal daarbij de financie ring van de productiefactor grond zijn. De huidige pachtwet biedt echter mogelijk heden om grond die men zelf niet meer beboert of wil beboeren maar toch nog in

de Wete | 1998 | | pagina 7