kaveling is afgerond, voorzie ik ook een aantal melkveebedrijven dat elders in het land moet wijken, zich vestigen op goed verkavelde bedrijven. Een soortgelijke ont wikkeling doet zich thans op Noord-Beve land voor. Die grote bedrijven - daarvan zijn er nu ook al een aantal op Walcheren - zullen in staat zijn te produceren voor de wereldmarkt. Overigens moeten we goed bedenken dat wereldmarktprijzen niet per definitie altijd laag behoeven te zijn, wel fluctuerend. Het is nog maar de vraag of dat het consu mentenbelang dient. Ik voorzie, refererend aan het streekplan, geen nieuwe vestiging van intensieve vee houderijbedrijven van varkens of kippen en ook geen glastuinbouwcomplexen. De overige, kleine bedrijven zullen een divers karakter hebben met gangbare landbouw, ecologische landbouw, parttime bedrijven, bedrijven die hun tijd uitzingen, de freewheelers-bedrijven met natuur- en landschapsbeheer, met recreatie, bedrijven die inspelen op een kanoroute door kano- verhuur, caravanstalling, bed- en break fast, manege, bedrijven die hun producten zelf op de markt brengen, beautyfarms, zorgboerderijen. Al deze bedrijven zullen inspelen op de plattelandsontwikkeling en het gegeven dat Walcheren een aantrekkelijk landschap heeft, dat als recreatiegebied met schone lucht en veel zonne-uren, veel voordelen heeft. Het feit dat veel boeren geen opvolger hebben, zal ertoe leiden dat nogal wat agrarische bedrijfsgebouwen geen functie als zodanig meer hebben, maar voor andere doeleinden zullen worden gebruikt. Bestemmingen die zich met betrekking tot de wet Milieubeheer en Ruimtelijke Orde ning niet altijd zullen verdragen met de agrarische functies van de omgeving. Wil die verbreding van het platteland werkelijk gestalte krijgen, dan zal de wet dienaan gaande dienen te worden aangepast. De Tuin van Zeeland Walcheren werd voor de Tweede Wereld oorlog de Tuin van Zeeland genoemd. Walcheren is nog steeds de Tuin van Zee land. Aan ons allen de taak dat het de Tuin van Zeeland blijft. Het Walcheren van de toekomst zal een functie vervullen als speeltuin voor de recreant, als bloemen- en kruidentuin voor de natuurliefhebber en als moestuin voor hen die daarvan in hun onderhoud moeten voorzien. Zowel voor de instandhouding als het onderhoud van al deze aspecten zie ik in de komende decennia, voor de volgende generaties een taak weggelegd voor de landbouw op ons mooie Walche ren. C.J. Bierens De heer Bierens is akkerbouwer te Grijpskerke.

de Wete | 1998 | | pagina 9