Den Hovdt Clyver Een Vlissingse gevelsteen in Amsterdam Aan de Rigakade 1, een plek in het Amsterdamse havengebied waar men geen gevelstenen verwacht, is naast de ingang van een kantoorgebouw een prachtexemplaar ingemetseld. Waarschijn lijk door de afgelegen plek en de onopval- Boven: de Vlissingse gevelsteen aan de Riga kade in Amsterdam. (Foto Henk Becker) Onder: de vier reliëfs in de gevel van een huis op de Zeilmarkt te Vlissingen, afgebeeld in het werk van Van Lennep en Ter Gouw (1868). lende plaats is de steen nooit in de recen te literatuur beschreven of afgebeeld. In het boek De Gevelstenen van Amsterdam (1992) is de steen niet opgenomen omdat de samensteller het reliëf ontdekte op de dag van het verschijnen van zijn boek. In het gevelstenenschetsboek van Suasso uit omstreeks 1870 vonden we de steen niet. Hieruit kan worden geconcludeerd dat het reliëf, als het een Amsterdamse steen zou zijn, al voor 1870 uit het stadsbeeld verdwenen zou moeten zijn. Ook registers van huisnamen op het Gemeentearchief Amsterdam gaven geen uitsluitsel. Als we echter direct Van Lennep en Ter Gouw hadden geraadpleegd, waren we er zonder moeite achter gekomen dat dit bijzondere reliëf uit Vlissingen afkomstig is. Op pagina 137 van deel II van hun twee delige standaardwerk De Uithangtekens, in verband met Geschiedenis en Volksleven beschouwd (1868) beschrijven de auteurs enkele gevelstenen van gildehuizen: 'Wij voegen hier de afbeeldingen bij van vier oude steenen, die nog gevonden worden in den gevel van een huis op de Zeilmarkt te Vlissingen, dat weleer tot Gildehuis diende. Rondom de deur zijn ook nog eenige stenen versiersels, en boven de deur een klein borstbeeld en een wapentje ICXWLL HOV B~N. CL1VSK ene blck is yn v ex •"cc en: SM Dl N ASR LIE

de Wete | 1998 | | pagina 15