Nieuwe uitgaven 'k heleze De vreemdeling stond plotseling, zonder te zijn binnengelaten, in zijn studeerkamer. Met opgeheven vinger en op dreigende toon sprak hij: 'U hebt tijdens uw loopbaan altijd met tegenzin gepreekt. Na uw dood, die spoedig komt, bent u gedoemd voor eeuwig te preken. Uw ziel zal nooit rust vinden.' De vreemdeling was net zo plotse ling verdwenen als hij was gekomen. Dominee Jan zag lijkbleek. Hij voelde zich als de bijbelse koning David, die ook de les gelezen werd toen hij Bathséba tot vrouw nam en haar man de dood injoeg. Hij vertelde aan zijn huishoudster wat hem was overkomen. Op haar beurt vertelde zij het aan de buren en binnen de kortste tijd wist heel Biggekerke dat dominee Patries door een profeet de les was gelezen. Een jaar later stief dominee Jan plotseling. Een straffe des 'emels, werd in Biggekerke beweerd. Enkele weken na het overlijden van de dominee zag een inwoner van het dorp dat er op een nacht licht brandde in de kerk. Hij ging op onderzoek uit. Toen hij bij de kerk kwam, hoorde hij een stem vanuit het godshuis. Hij wist zich via een steunbeer op te werken en kon door een raam naar binnen gluren. Hij ontdekte dat de kerk hel verlicht was. Op de preekstoel stond Jan tje Patries voor een lege kerk te preken. Hoe kon het dat dominee Jan, die twee weken daarvoor was begraven, nu stond te preken? Toen herinnerde hij zich het bezoek van de profeet. De vloek was uit gekomen. Later hebben meer inwoners van Biggekerke dit verschijnsel waargeno men. Wie vandaag de dag 's nachts licht ziet branden in de oude dorpskerk van Bigge kerke zal, na het lezen van dit artikel, den ken: Jantje Patries is aan het preken. Frans van den Driest Geraadpleegde literatuur: - K. Wielemaker, 'Biggekerke. Zijn burgerlijke en kerkelijke geschiedenis'1903. - Woordenboek der Zeeuwse Dialecten. Kerk en markt Kerken staan altijd in de belangstelling. Het zijn nu eenmaal beeldbepalende bouwwerken in stad of dorp. En of ze nu zijn afgebroken of in de huidige tijd worden gerestaureerd, ze blijven boeien. De Sint Jacobskerk in Vlissingen is onlangs fraai gerestaureerd en de Westmonsterkerk in Middelburg is tijdens de afgeronde herin richting van de Markt voor een deel in kaart gebracht. Dat leverde twee boeken op. Met de restauraties van de kerken in Goes en Hulst in volle gang, mag je ver wachten dat de afronding daarvan ook wel met een publicatie gepaard zal gaan. Het boek over de geschiedenis en de restaura tie van de Vlissingse Sint Jacobskerk bestaat uit vele artikelen, onder meer over

de Wete | 1998 | | pagina 36