Readies Putdeksels Benieuwd waren we naar reacties op het artikel van Jan Moekotte over Putdeksels van het Middelburgse bedrijf Boddaert (de Wete van juli j.l.). De heer en mevrouw De Plaa wisten ons te vertellen dat zij nog drie exemplaren in Middelburg hebben gevon den: twee op de Veersesingel, waarvan één bij hen voor de deur, en één in de Koepoortlaan, in de richting van de Zuid singel en de Bleek. Marechaussee De heer A.C. Munter uit Middelburg kan precies vertellen dat de foto van de ere wacht van de marechaussees op het sta tion van Vlissingen, geplaatst bij het artikel van Jules Braat over de Marechaussee op Walcheren, genomen is omstreeks 1923/'24. Hij is namelijk zelf ook in het bezit van deze foto. De derde man van links is zijn vader. Deze was gestationeerd als marechaussee in Hulst en Sas van Gent. Aan zijn broek is te zien dat hij bij een bereden brigade hoorde. De heer Munter sluit niet uit dat de locatie niet het station te Vlissingen is, maar dat van Zwolle. De heer A.A. Noest uit Haarlem gaf nog een aanvulling door op het artikel. Het betreft de aanwezigheid van een tijdelijk detachement marechaussees uit Middel burg bij de aanleg van het Kanaal door Walcheren. 'Het kanaal werd gegraven tussen 1 novem ber 1868 en 25 september 1870. Zonder slag of stoot is dat niet gegaan en het detachement in Middelburg zal de handen vol gehad hebben. Er waren werkstakin gen, wat niet verwonderlijk was, want een grondwerker verdiende ongeveer één gul den per dag. Verder waren er problemen met de Belgische "gastarbeiders". Eind april 1869 liep het bij ongeregeldheden zo danig uit de hand dat men om versterking moest vragen. De landbouwer Martinus de Witte uit West-Souburg, die ooggetuige was van het graven van het kanaal, schreef daarover in zijn dagboek het volgende: "Maandag 26 april: Werkstaking. De Bel gen worden door de Hollanders verjaagd waar al dagen over 'gemompeld' was. Donderdag 29 april: Twee regimenten sol daten naar Veere getransporteerd. Vrijdag 30 april: Enkele Rijksveldwachters op Souburg ingedeeld. Zaterdag 1 mei: Een tiental huzaren op en onder West-Souburg ingedeeld en enkelen te Middelburg, Veere en Vlissingen; samen wel 50. Enkele huzaren op St. Aldegonde bij Izaak de Pagter. Hij wilde het hek voor hen openen, maar ze sprongen er met de paarden overheen. Dinsdag 4 mei: Er komen 30 Belgen terug. Ze waren tot in België gevlucht. Daarna komen er steeds meer bij. Het werk gaat goed." Met St. Aldegonde wordt bedoeld de hof stede genoemd naar het gelijknamige slot, eertijds het Kasteel van West-Souburg. Het overgebleven huis is in oktober 1971 gesloopt.'

de Wete | 1998 | | pagina 38