Laat het De Wete weten Bijeenkomsten Een mysterieus leesgezelschap Johan Geerse uit Serooskerke deed enige tijd geleden een vondst die bij hem vragen opriep. In het lokaal van het vroegere opleidingsgebouw van de school voor zie kenverzorgenden op het terrein van Der Boede vond hij een doosje waarin een prachtige voorzittershamertje zat, donker bruin hout met witte (ivoren?) delen. Op de bodem van het doosje lag een wit kaartje met daarop gedrukt: 'Madlle A.M. de Man'. Het woord Maddiie was doorgestreept en met de hand was er het woord 'Van' bovengeschreven. Onder de naam was met de hand geschreven: 'presidents hamertje Leesgezelschap 'de Harmonie'. De heer Geerse kon zich het al voorstel len: de statige villa van huize Der Boede, een winterse avond, ruisende rokken en kanten kragen, conversatie over de gewichtige zaken des levens, gerinkel van zilveren theelepeltjes, knappend haardvuur en dan mademoiselle De Man, die haar presidentshamer beschaafd doch duidelijk hoorbaar neer laat komen op de fraaie tafel en verklaart dat zij bij deze de bijeen komst van het leesgezelschap De Harmo nie geopend heeft. De vraag van de heer Geerse is dan ook: is er misschien iemand die iets meer weet te vertellen over deze hamer? Wie weet er meer over het leesgezelschap De Harmo nie? Reacties aan De Wete. Wandeling door Westkapelle Het is een goede traditie dat het seizoen van de Heemkundige Kring Walcheren ein digt met een wandeling door een van onze mooie dorpen of steden. Ditmaal was Westkapelle aan de beurt. Onder de deskundige leiding van de heren Cijsouw en Minderhoud trok op 10 juni een gezelschap van dertig personen geduren de twee uur door het dorp. De tocht begon - hoe kan het ook anders - onder de vuurtoren (38 meter hoog). Deze maakte als kerktoren uit 1409 oor spronkelijk deel uit van een driebeukige hallenkerk, die werd gebouwd tussen 1448 en 1470 en die was gewijd aan Wiilibrord (qua bouw en omvang enigszins te verge lijken met de kerk in Brouwershaven). De kerk kwam in de plaats van een gebouw dat door de zee was verzwolgen en werd verder landinwaarts opgetrokken. Pas in deze eeuw kreeg de bebouwing van het dorp aansluiting bij de toren. Na 1574 werd het kerkgebouw benut voor de protestantse eredienst. Het koor werd niet meer gebruikt en raakte in verval, evenals de toren. In 1702 kwamen de kerkklokken zelfs naar beneden. In 1818 werd op de toren een olielamp geplaatst en sedertdien werd hij gebruikt als vuur toren. Bij een brand in 1831 werd de kerk in de as geiegd. De toren werd hersteld, waarbij voor de veiligheid maar geen hout meer werd gebruikt.

de Wete | 1998 | | pagina 40