2010 De landbouw in Hoe zal de landbouw op Walcheren er in 2010 uitzien? Is er dan nog wel landbouw op Walcheren? Of heeft de laatste boer op ons eiland dan het licht al uitgedaan? Om met het laatste te beginnen, ik ben ervan overtuigd dat er over pakweg vijftien tot twintig jaar nog landbouw en dus boe ren in onze regio zullen zijn. In het Streek plan Zeeland wordt Walcheren namelijk voor het overgrote deel aangeduid als een landelijk gebied waar agrarische en specifiek regio- 2 nale kwaliteiten richtinggevend zijn, dus min of meer een mengvorm. Alleen een klein deel van Walche ren, bij Arnemuiden en Nieuw- en Sint Joosland, heeft daarbij een duidelijk agra risch karakter. De landbouw is daar ook minder kleinschalig dan in het zogenaam de oude Walcheren. De Zeeuwse Milieu Federatie ziet voor de landbouw een rol weggelegd bij het beheer en onderhoud van het landschap. De politiek schept ook voor de eerstko mende tien tot vijftien jaar ruimte voor landbouw op Walcheren, zij het dat nog een niet onbelangrijk aantal hectares cul tuurgrond aan de landbouw zal worden onttrokken voor stads- en dorpsuitbreiding, natuurontwikkeling, bossen, industrievesti gingen, wegen enzovoorts. Minder hectares In 1950 telde Walcheren nog 15.942 hec tare cultuurgrond, in 1997 bedroeg de oppervlakte 12.768 hectare. In ruim veertig jaar zijn derhalve meer dan 3.000 hectare aan de landbouw onttrokken en ik ver wacht dat deze trend zich in versterkte mate zal voortzetten. Het open, groene karakter, vooral van het middengebied, is ook een van de aantrekkelijke aspecten van het Walcherse landschap. Het zorgt voor een stuk afwisseling dat zowel door de eigen bewoner als door de toerist aan trekkelijk wordt gevonden. In 2010 zal de ruilverkaveling op Walche ren, waarvan de uitvoering nu nog in volle gang is, voltooid zijn. De bossen - met name die in het kustgebied - zullen gere aliseerd zijn, evenals een aantal utilitaire en recreatieve fietspaden. Ik verwacht dat de fietsvoorzienin- gen verder zullen worden uitge breid. Ook zal een aantal natuur gebieden in het kader van het Natuurbeleidsplan (NBP) zijn gerealiseerd, vooral in het midden van Walcheren, langs het Kanaal door Walche ren bij de Oude Veerseweg, bij Vrouwen polder en tussen Domburg en Westkapel- le. Het kleinschalige karakter van het land schap zal visueel enigszins worden ver minderd door de vorming van grotere kavels, de concentratie van gronden en het dempen van overtollige sloten als gevolg van de ruilverkaveling. De bedrijfs structuur van de agrarische bedrijven zal nog steeds overwegend kleinschalig zijn en naar mijn idee zeer gevarieerd. Garantieprijzen In mijn visie op de landbouw op Walcheren tot 2010-2015 kan ik niet om een aantal landbouwpolitieke en maatschappelijke aspecten heen, die de toekomstige land bouw op Walcheren zullen beïnvloeden. Ik zou daarbij ook nog een onderscheid kun nen maken tussen datgene wat ik zou wensen dat gaat gebeuren en datgene wat ik denk dat gaat gebeuren. Ik zal me beperken tot het laatste. De ouderen onder ons herinneren zich nog, vanuit hun jeugd, dat er vlak na de

de Wete | 1998 | | pagina 5