een koper- en ijzergieterij, aangegaan voor onbepaalde tijd, aanvangende met terug werkende kracht vanaf 1 december 1874. De zetel van de vennootschap was geves tigd in het fabrieksgebouw aan de Kou- steensedijk (wijk P nummer 7) in Middel burg. Het productieproces Verstrekte hinderwetvergunningen leveren ons veel gegevens op over veranderingen in het productieproces. Een in 1906 geplaatste gasmotor van 7,5 pk voor het in beweging brengen van een ventilator werd in 1909 vervangen door een Hornsby's Stockport Otto gasmotor van 15 pk voor de aandrijving van een ventilator, dynamo, leemmolen, en een slijp- en boormachine. Tevens verkreeg men in dat jaar toestem ming voor de plaatsing van een stoomketel die nodig was voor het gieten van rooster- baren (smeltoven) nabij een te bouwen stenen loods aan de Kousteensedijk wijk P 1Een door elektromotoren aangedreven loopkraan mocht in 1913 worden geïnstal leerd. In 1915 volgde de inbedrijfstelling van diverse machines voor de bewerking van hout in de ijzergieterij en modelmake rij. Het fabrieksgebouw werd in 1916 ver lengd en uitgebreid met een smederij, waarin een losstaande vuurhaard of veld smidse werd geplaatst. Verschillende elek tromotoren werden geïnstalleerd bij uitbrei dingen in 1920 en 1921 van het toentertijd als ijzer-, koper- en metaalgieterij aange duide bedrijf. In 1946 kwam de ijzergieterij in handen van ir. L. van Gooi uit Breda. Door het her stel van de oorlogsschade en het doen van nieuwe investeringen was een bedrag nodig van 480.000,-. Hoewel een groot deel hiervan uit eigen middelen gefinan cierd kon worden, was er toch een grote behoefte aan extra liquide middelen. Daar om besloot men het familiebedrijf om te zetten in een naamloze vennootschap en aandelen uit te geven. Zo werd op 29 april 1954 Boddaert Co. N.V. opgericht. Het doel van de vennootschap was het maken van winst door het vervaardigen van en de handel in machines, onderdelen daarvan en grondstoffen daarvoor en in het alge meen alle ijzerwaren, alsmede het deelne men in ondernemingen of vennootschap pen met soortgelijke of aanverwante doe len. Het maatschappelijk kapitaal van Bod daert Co. N.V. bedroeg bij oprichting 450.000,-. In de prospectus voor de aandelenemissie kunnen we lezen dat het bedrijf in hoofd zaak bestond uit twee productieafdelingen, die ongeveer de helft van de totale produc tie voortbrachten, te weten de handvorme- rij en de machinale vormerij. Daarnaast beschikte het bedrijf over een hulpmodel makerij, een zandstraalinstallatie en een bescheiden machinefabriek. De handvor- merij maakte voornamelijk zware gietstuk- ken tot 15 a 20 ton en diverse soorten gietwerk van minder gewicht. De machi nale vormerij legde zich toe op aanvullend werk met het oog op de grote ovencapaci teit en maakte daarom min of meer zwaar seriewerk, dat niet aantrekkelijk was voor massagieterijen. Milieuoverlast Het jaar 1952 gold over het algemeen als een slecht jaar voor alle gieterijen, maar Boddaert kon verliezen voorkomen. Door de watersnood van 1953 leed het bedrijf wel veel indirecte schade. In de jaren vijftig leidde een aantal uitbrei dingen van de gieterij tot een toenemend

de Wete | 1999 | | pagina 11