aantal klachten van de buurtbewoners. In 1956 schakelden zij een advocaat in om aan de overlast een eind te maken. Er waren klachten over te lage schoorstenen die voor de gezondheid schadelijke rook, roet en zwarte scherpe afvaldeeltjes uit braakten, waardoor de bewoners hun ramen nooit open konden laten staan voor Aan het werk.begin jaren zestig. (Fotocoll. F. Jilleba, Middelburg) luchtverfrissing. Buiten op het terrein lagen regelmatig gloeiende olieresten en allerlei afvalproducten die stof en kwalijke reuken verspreidden. Bezwaren waren er ook tegen het lawaai en gedreun van allerlei pneumatische apparaten, vooral 's avonds laat en op zaterdagmiddag. Verder was er nog een schoorsteen waar regelmatig vlammen uit opstegen die een neerdalen de vonkenregen veroorzaakten en aldus een gevaar voor brand opleverden. Naar aanleiding van deze klachten legde de gemeente Middelburg aan Boddaert Co. N.V. de verplichting op de twee bestaande fabrieksschoorstenen tot 25 meter hoogte boven het straatpeil te doen optrekken, wat zou moeten leiden tot een betere afvoer van de ovengassen. De andere klachten zouden nader worden onderzocht door de directeur van Gemeentewerken. Omdat de gieterij regelmatig grote orders voor laad- en losleidingen van machine fabriek Verolme moest uitvoeren, werd in 1957 de machinefabriek van Kommejan- De Kam in Koudekerke gekocht. Deze ver vaardigde onder andere sluisdeuren voor de Polder Walcheren. De machinefabriek was drie jaar eerder gevestigd in de voor malige remise, later busgarage van de Stoomtram Walcheren. Boddaert voerde toen ook al werk uit voor Thomassen, door welk bedrijf de ijzergieterij in 1958 werd overgenomen. De naam werd toen gewij zigd in NV Middelburgse Ijzergieterij en Machinefabriek v/h Boddaert Co. Het bedrijf in Middelburg bleef echter voortdurend een bron van ergernis voor de buurtbewoners. Toen afdoende milieube- schermende maatregelen niet op tijd waren genomen, dreigde een sluiting per 1 april 1959. Nadat nog een jaar uitstel werd verleend, slaagde de ijzergieterij er uitein delijk toch nog in te voldoen aan de in de Hinderwet gestelde eisen en daarom besloten Burgemeester en Wethouders van Middelburg op 8 juli 1960 de voorge nomen sluiting van het bedrijf niet door te laten gaan.

de Wete | 1999 | | pagina 12