bij de gieterij van de Koninklijke Maat schappij 'De Schelde' te Vlissingen. Deze scheepswerf en machinefabriek beschikte reeds drie jaar na haar oprichting in 1875 over een eigen ijzergieterij. De oude gebouwen van Boddaert aan de Kousteensedijk werden gesloopt in 1976. De gemeente Middelburg en Provinciale Staten van Zeeland besloten vijf jaar later op de vrijgekomen plaats een nieuwe bibliotheek te bouwen. De Zeeuwse Biblio theek, waarvan de eerste paal in 1982 de grond in ging, werd op 29 januari 1985 officieel geopend. Arbeidsomstandigheden Hoe was het om in de oude gieterij van Boddaert te werken? Een gepensioneerde werknemer deed zijn verhaal in het RSV- personeelsblad In drukvan maart 1976. Het was Willem Marteyn, die er 48 jaar werkte als vormer. We laten hem even aan het woord. 'Vroeger waren wij, werknemers bij ijzer gieterij Boddaert Co. te Middelburg, een grote familie onder elkaar. Als 's winters de lampen in de fabriek aangingen en bij het vormen de eerste laag met haakstampers en de tweede met spitsstampers vastge- stampt werden, ontstond spontaan een zangkoortje. De arbeid werd verlevendigd met allerhande gezang. Het werk was vaak zwaar. Ik herinner mij nog de vele roosterbaren die werden vervaardigd voor de Maatschappij Zeeland. Samen met een goed ingespeelde collega maakte ik 25 kasten (waarin de vormen voor het te gie ten product) klaar. De daaropvolgende dag werd er gegoten. De kleinere pannen met het gesmolten ijzer (80 kg) en de grotere (120 kg) moesten, evenals de gietijzeren kasten (later van plaatijzer) "met het hand je" vervoerd worden. Dat waren soms wel 33 gevulde pannen in één uur. Op dezelf de dag werd het gietsel er direct uitge haald. De volgende dag begon het liedje van voren af aan, al was het zand nog gloeiend. In het begin werd voor het vor men Brusselse aarde gebruikt. Later gebruikten we cementzand, omdat de Brusselse aarde in kwaliteit terugliep. Ter versteviging werden zogenaamde zandna- gels (vormstiften) gebruikt, soms wel 13 pakken a 5 kilo, om te voorkomen dat het zand zou gaan opvloeien. Na zo'n ver werkte hoeveelheid ging je met bebloede vingers naar huis. In het begin, als er hard gewerkt moest worden, werd er een kruik je jenever rondgedeeld, maar dat was spoedig afgelopen. Wat we wel stiekem deden om het Schiedamse vocht te bemachtigen, was met een stok slaan tegen de achterkant van het aangrenzende café De Reutel in de Stationsstraat. Prompt kwam de bestelling er dan aan.' De nieuwe gieterij In 1974 ontstond een plan voor het samentrekken van de gieterijen van Bod daert in Middelburg en die van de Konink lijke Maatschappij 'De Schelde' in Vlissin gen. Kort daarna werd besloten om ook de gieterij van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij bij de samensmelting te betrekken. Op 1 januari 1976 werd Boddaert Co. een dochteronderneming van de 'De Schelde' en daarmee een onderdeel van Rijn-Schelde-Verolme Machinefabrieken en Scheepswerven NV (RSV). Door de bouw van een nieuwe gieterij in Middelburg kon het Rijn-Schelde-Verolme- concern al zijn gietactiviteiten concentre ren. Naast Boddaert werden hierin de gie-

de Wete | 1999 | | pagina 14