terijen van 'De Schelde' en voor een deel van de Rotterdamse Droogdok Maat schappij (RDM) opgenomen. Door deze concentratie kon het personeel van de fabriek worden uitgebreid van 80 naar 125 man. De bouw van deze Gieterij-zuid van het Rijn-Schelde-Verolme-concern startte in het voorjaar van 1975 en eind 1976 kon men beschikken over een bedrijf aan de Kleverskerkseweg dat drie keer zo groot was als dat aan de Kousteensedijk. De werknemers verhuisden van een oud, don ker en somber fabriekscomplex naar een moderne, goed verlichte fabriek, geheel ingericht volgens de eisen van de tijd. Hierin werden alle 'vuile' activiteiten apart ondergebracht en gescheiden van het schone werk. Daarnaast beschikte de fabriek over apparatuur om overlast van lawaai, rook en stof tegen te gaan. Een groot voordeel was verder dat men nu 's nachts kon werken. Dit was nooit moge lijk geweest aan de Kousteensedijk in ver band met overlast voor de omgeving. Ver der werden de productiemogelijkheden in de nieuwe gieterij veelzijdiger. Een geheel nieuwe giet- en smeltinstallatie gaf het bedrijf een belangrijke plaats op de Neder landse markt van het handgietwerk. Door een eigen leerschool was men daarnaast in staat het personeel een gespecialiseer de vakopleiding aan te bieden. Na de sluiting van de RSV-Gieterij-noord van de NDSM in Amsterdam in 1979 bleef de gieterij Middelburg over als enige RSV- gieterij. Na het RSV-debacle, waarbij de Neder landse regering begin 1983 weigerde nog langer geld in deze bodemloze put te stor ten, begon de ontvlechting van het RSV- concern. Met een grote protestdemonstra tie door het centrum van Middelburg op 19 Detail van het kanon, in 1968 gegoten door de Ijzergieterij Boddaert. (Foto les Lamain, Zeeuws Documentatiecentrum, Middelburg) februari 1983 probeerden werknemers van de Middelburgse gieterij een dreigende sluiting te voorkomen. Na intensief overleg kwam er in mei 1983 een oplossing uit de bus. Het Rijk en de provincie namen de KMS-aandelen uit het RSV-pakket over en daarmee werd 'De Schelde' weer zelfstan dig. De Gieterij Middelburg kon behouden blijven en bestaat nog steeds. Straatmeubilair van Boddaert in Middelburg Naast de eerder in De Wete genoemde putdeksels zijn er in Middelburg nog meer voorwerpen te zien die gemaakt zijn door

de Wete | 1999 | | pagina 15