Profiel van de verzwaring van de zeewering voor Boulevard de Ruyter, ongeveer ter hoogte van het voormalige Walenhoofd, 1958. (Rijks archief in Zeeland, archief Rijkswaterstaat Regionale Directie inv.nr. 1815) (Coosje Buskenstraat), inclusief Boulevard de Ruyter, tot aan de westhavendam van de Vlissingse buitenhaven. Het beheer van dit gedeelte valt onder Rijkswaterstaat, maar moet op termijn ook naar het Water schap. Dit blijkt onder meer uit het Rijks- zeeweringsreglement, waarvan de werking is overgenomen door de wet Beheer Rijks waterstaatswerken. Als bijzonderheid kan worden vermeld dat bij wet van 20 juli 1884, 'houdende goed keuring van den onderhandschen verkoop van stukken grond aan de gemeente Vlis- singen', is vastgelegd dat de Staat der Nederlanden onder andere omschreven stukken grond verkoopt achter Boulevard de Ruyter landinwaarts vanaf 12,60 meter vanaf de buitenkruinlijn, met uitzondering van de grond achter de Gevangentoren. Tegelijkertijd draagt de Staat de strook van de zeewering gelegen tussen de buiten kruinlijn van de zeemuur en de lijn getrok ken op 12,60 meter landinwaarts van en evenwijdig aan die kruinlijn in onderhoud en beheer over aan de gemeente Vlissin- gen. Deze beknopte, niet volledige en zoals moge blijken omslachtige verdeling van beheer, onderhoud en toezicht geeft al aan dat met betrekking tot vergunningstelsels en aansprakelijkheidskwesties aanzienlijke problemen kunnen ontstaan, die een veilig en adequaat toezicht en beheer in de weg staan. Het antwoord op de vraag wie waakt over een veilige zeewering en boulevards van Vlissingen, is dus niet eenvoudig. Bij een bouwaanvraag op of aan de zee wering door het bedrijfsleven of particulie ren dient vergunning te worden verleend door de gemeente Vlissingen volgens de Woningwet. Het gemeentebestuur is hierbij afhankelijk van de toestemming van het Waterschap Zeeuwse Eilanden, Gedepu teerde Staten en instemming van de minis ter (in casu Rijkswaterstaat). De laatste drie instanties dienen de aanvraag te toet sen aan de criteria, vastgelegd in de vige rende wet- en regelgeving aangaande beveiliging en instandhouding van de waterstaatswerken. Aantasting van de zeewering van Boulevard de Ruyter In november 1992 verwijderde de uitbater van het restaurant gevestigd in de Gevan gentoren ongeveer 60 kubieke meter mas siefmakend zand illegaal uit de voet van

de Wete | 1999 | | pagina 24