Ook goedkope vakantielanden zullen duur der worden. Misschien zal eindelijk een eind gemaakt worden aan de concurrentie vervalsing. Kerosinetax lijkt nu wellicht meer haalbaar dan in het verleden. De gunstige geografische ligging van Zee land ten opzichte van grote bevolkingscon centraties verandert niet, en dat blijft dus volop nieuwe kansen voor, met onder andere Internet als belangrijk verkoopka naal. Er blijft dus wel degelijk ruimte voor alerte, klantgerichte en innovatieve ondernemers! Overheidstaak Bij ons en bij onze collega-bedrijven heeft een sterk marketingvoordeel. Walcheren heeft voldoende in huis voor de combinatie recreatie/natuur/cultuur. Op fietsafstand zijn al deze ingrediënten aanwezig, nog aangevuld met stedelijke voorzieningen. Samenwerking tussen recreatie en natuur zal steeds belangrijker worden en is voor beide partijen aantrekkelijk omdat ze dik wijls gelijke belangen hebben. De verkoopkanalen van kleinere bedrijven gaan beter samenwerken. Op de markt is niet alleen plaats voor grote aanbieders, maar ook voor slimme kleintjes, die gebruik maken van wat wel wordt aange duid als 'guerrilla-marketing'. Er doen zich Het kampeerterrein van Leynse in Vrouwen polder, jaren zestig. het afgelopen decennium een stevige pro fessionalisering plaatsgehad. Samenwerking op alle niveaus is hard nodig om uitdagingen aan te kunnen en deze samenwerking zal ook tot stand komen. Belangrijke voorwaarde is wel dat de overheid haar taak goed vervult. Dat wil zeggen: - voorwaardenscheppend zijn; - stimuleren van samenwerking tussen alle spelers in het veld; - doelgericht innen (toeristenbelasting,

de Wete | 1999 | | pagina 29