Walcheren in 2010 Slotbeschouwing Hoewel een tijdrekening slechts een kwes tie van onderlinge afspraken is en de inde ling van eeuwen betrekkelijk willekeurig, maakt zich aan het eind van iedere hon derd jaar steeds weer een zekere onrust van de (Westerse) wereld meester. Wanneer het eeuweinde samenvalt met de sprong naar een volgend millennium, worden de gevoelens van onrust kennelijk nog versterkt. 2 Enerzijds is er sprake van gedach ten aan verval - fin-de-siècle- mijmeringen gaan dikwijls over decadentie - anderzijds is er de wens om met een schone lei te beginnen en de nieuwsgierigheid naar de toekomst. Vooral die nieuwsgierigheid heeft in de afgelopen jaren geleid tot een groot aantal eeuwoverschrijdende onderzoeken en ook Walcheren is hieraan niet ontkomen. Middelburg en Vlissingen huurden bureaus in wier medewerkers middels glazen bollen schitterende toekomstperspectieven lieten zien, die overigens gedeeltelijk op het grondgebied van de gemeente Veere zou den moeten worden verwezenlijkt. Heemkundige nieuwsgierigheid Ook de Heemkundige Kring Walcheren heeft zijn nieuwsgierigheid niet kunnen bedwingen. Uitgaande van bestaande en in voorbereiding zijnde regelgeving besloot de HKW deskundigen uit de ambtelijke wereld en het bedrijfsleven tijdens een tweetal avondbijeenkomsten een beeld te laten schetsen van met name het Walcher- se platteland omstreeks 2010. Gekozen werd voor de onderwerpen landbouw, milieu, recreatie, wegen, en wonen/ruimte lijke ordening. De teksten van de inleiders zouden worden opgenomen in De Wete's van oktober 1998 en januari 1999. Voor de twee avonden, waarvan de laatste werd besloten met een forum, waarin alle sprekers zitting hadden, bestond veel belangstelling. Uit de inleidingen kwam een aan tal zaken naar voren, die in het eerste kwart van de volgende 0 eeuw aan de orde zullen zijn. Zo zal ongeveer 300 hectare grond nodig zijn voor de woning behoefte van 'Vlisburg' en de dor pen en voor specifieke bestemmingen (golfterreinen, landgoederen enz.). Te overwegen valt de dorpen met betrekking tot uitbreiding niet te zeer in het keurslijf van een bestemmingsplan te persen, ter vermijding van verschimmeling en steeds meer van hetzelfde. Er zal een toenemend beslag op de aan wezige ruimte worden gelegd door de steeds meer activiteiten wensende toeris ten, die gespreider, korter, maar in grotere aantallen zullen komen. Ketens van recre atieondernemers zullen hierbij een belang rijke rol spelen. Toeristen en anderen zullen langs ver keersveilige trajecten (dammenroute, rond weg Walcheren met afslagen naar de voornaamste recreatiecentra) over het eiland worden geleid. De kom van Walche ren zal verkeersluw worden gemaakt, onder meer door snelheidsbeperkende maatregelen. Ondanks veranderende patronen zal er ook toekomst zijn voor de middelgrote recreatieondernemers, mits zij tot grotere professionalisering en meer samenwerking komen en mits de overheid het belang van

de Wete | 1999 | | pagina 32