Wandelen lil langs de Reede ir illl -« Walcherse Wandeling nummer 1: De Reede van Middelburg I;.: de recreatie blijft inzien en slagvaardig optreedt. Walcheren heeft immers aan cul tuur, historie, natuur en ruimte onder fiets- bereik veel te bieden! De landbouw zal grootschaliger worden door toename van het aantal grote akker bouwbedrijven en extensieve veehouderij en. Hierdoor zal het karakter van het land schap veranderen. Toch zullen er ook klei nere (deeltijd)landbouwers blijven bestaan, die zullen proberen hun inkomen met aller lei activiteiten aan te vullen. Voor de biologisch-dynamische landbouw is er toekomst, mits de consument bereid blijft de hogere prijs voor de producten te betalen. Voor allerlei doeleinden zal in de komende jaren ongeveer 600 hectare grond aan de landbouw worden onttrokken. Met betrekking tot het milieu zullen onder meer oplossingen moeten worden gevon den voor ecologische problemen (behoud van duinen, waterbeheersing, bedreigde plant- en diersoorten enz.) en antwoorden op de vraag hoe je zo veel mogelijk men sen op een verantwoorde wijze van de natuur kunt laten genieten. Wat mij persoonlijk steeds weer trof, was het grote aantal claims dat door verschil lende sprekers op de open ruimte werd ge legd. Een en ander betekent onder meer dat van de gemeente Veere een krachtig en slagvaardig beleid zal worden gevraagd. Het is zeer wel mogelijk dat, zoals een der inleiders het treffend omschreef, in de komende jaren in de Walcherse regio spanningen zullen ontstaan tussen het ambitieniveau van gemeentebesturen en het maatschappelijk draagvlak, dat immers het sluiten van compromissen vereist. Het is in ieder geval waarschijnlijk dat er voor de Bond Heemschut, de Heemkundi ge Kring Walcheren en andere organisa ties, gericht op het behoud van cultuur- en natuurwaarden, in de komende jaren werk aan de winkel zal zijn. H.J. Vader Als gevolg van de oorlogsinundatie en de daarop volgende herverkaveling op Wal cheren verdwenen uit het landschap heel veel verwijzingen naar vroeger. Ook sommige bestuurders waren zich daarvan bewust. Dat bleek bijvoorbeeld toen op 15 december 1954 Commissaris der Koningin De Casembroot het college van beheer van het Wegschap Walcheren installeerde: 'We hebben nu een mooi wegennet op Walcheren, maar met dat nieuwe wegennet is ook iets moois ver-

de Wete | 1999 | | pagina 33