Nieuwe uitgaven 'k heleze heid zien wie voor of tegen het bewind van Filips II was. In juli 1572 werd dit bevel nogmaals onder de aandacht gebracht. Wie zich hieraan onttrok, liep de kans het leven te verliezen aan de galg. Een straf die in die tijd vaak werd toegepast. Wie zonder Bourgondisch kruis werd aange troffen, moest natuurlijk op het matje komen. Of dit bevel ook werkelijk gewerkt heeft, vermeldt de historie niet. Later werd het een uitdrukking. Als men vond dat zoon of dochter straf verdiende, werd er bijvoorbeeld gezegd: 'Je zu nog wè is 'n Burgonjes kruus moete draege, y'/e.'Je zult nog wel eens een Bourgon disch kruis moeten dragen. Frans van den Driest Een Bourgondisch kruis wordt ook wel een Sint Andries- of schuinkruis genoemd. Oor spronkelijk bestond het uit twee, de een over de ander gelegde, knoestige stokken. Later werden deze stokken mooi gestileerd. De uiteinden lopen uit in horens of krullen. Filips II voerde dit rode kruis in zijn wapen en vlag. Geraadpleegde literatuur: - L.W. de Bree, 'Walcheren onder vreemde heersers', 1945. - A. 's Gravenzande, 'Tweede eeuw-gedachte nis der Middelburgsche vrijheid', 1774. - C. Parma, 'Prisma van heraldiek en genealo gie', 1969. -]. van Vloten, 'Middelburgs beleg en over gang', 1874. Burchten en Buitenplaatsen Hoe belangrijk Walcheren is geweest in de geschiedenis van Zeeland, blijkt onder meer uit de tweede agenda die het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen heeft samengesteld uit materiaal uit de historische-topografische atlas Zelandia lllustrata. Onder de titel Burchten en Buitenplaatsen passeren tien tallen prenten, aquarellen, schetsen, foto's en plattegronden de revue, waaronder vele die op Walcheren betrekking hebben. Wat waren er toch fraaie buitens en wat zijn er toch veel verdwenen! Je zou er haast voor pleiten verdwenen landgoederen tot leven te laten komen. Waarom niet? Mooi om naar te kijken voor bewoner en toerist, leuk om in te wonen en een aanwinst voor het landschap. Een nieuw Hof Sint Jan ten Heere bij Domburg als gemeentehuis, inclusief het park eromheen? Duinvliet en Rijnsburg in ere hersteld binnen en net buiten het plan van de Manteling? Ik ben ervoor. In de agenda zitten meer en minder bekende gezichten op buitens, sommige al eerder, andere (bij mijn beperkte weten) nog niet eerder gepubliceerd. En wat is fantasie en wat werkelijkheid? De kunste naars hadden vaak een rijke fantasie. Foto's liegen niet, als je er tenminste niet aan prutst. Naast week 21 staat het trotse

de Wete | 1999 | | pagina 39