wijnskerke wonen. Dat is een periode van driehonderd jaar. De heer Verhage hoopt de komende jaren verder onderzoek te verrichten naar de boerderijen en hun bewoners in Boude- wijnskerke. L.J.S. Buitenheemse excursie Op zaterdag 10 oktober 1998 vond de bui tenheemse excursie plaats, met dit jaar als doel de provincie West-Vlaanderen in Bel gië. De reis werd aanvaard met twee tou ringcars met elk vijftig personen. Op de heenreis werd de kustroute via Nieuwvliet en Cadzand-Bad gevolgd. Daarna kwamen we langs Retranchement, Sluis en Sint Anna ter Muiden bij de Belgi sche grens. Dit gebied werd vroeger gedo mineerd door Het Zwin, de open vaarweg naar de stad Brugge. De activiteitencommissie had veel voor werk verricht en in de beide bussen wer den veel wetenswaardigheden over het gebied verteld. Hoewel Zeeuws-Vlaande- ren duidelijk tot Nederland behoort, zijn er veel overeenkomsten met het Belgische Vlaanderen. Een aantal grenspalen mar keert nog steeds de grens. Via de Belgische plaatsen Westkapelle en Dudzele was het eerste reisdoel Hof ter Doest, niet ver gelegen van het Boude- wijnkanaal en met op de achtergrond dui delijk zichtbaar de havens van Zeebrugge. Hier werd allereerst koffie gedronken met een Vlaamse lekkernij, waarna twee gid sen zich bij het gezelschap voegden. Ter Doest is een voormalige Cisterciënzer abdij (12de eeuw), waarvan nu nog de imposante gotische tiendenschuur (13de eeuw) rest, evenals een deel van de abdij hoeve met duiventoren (1651) en een monumentale toegangspoort (1662). De oorspronkelijke abdij is door de geuzen verwoest. De fundamenten liggen nu onder de weilanden verscholen. Aan het begin van de toegangsweg is een barok, zeskantig kapelletje (1687) ge bouwd met een beeld van Sint Bernardus, stichter van de Orde der Cisterciënzers. De nog overgebleven Tiendenschuur wordt nu gebruikt als koeienstal en opslagplaats. De houten balken en het gebint zijn nog in goede staat. Oorspronkelijk had de schuur een rieten dak; nu liggen er 38.000 dak pannen. Men heeft plannen de schuur te restaureren. De Abdij van Ter Doest bezat een groot aantal landerijen, tot in Zeeuws-Vlaande- ren toe. De boeren die deze gronden pachtten, moesten een tiende gedeelte van hun opbrengst aan de abdij afstaan. Deze opbrengsten werden opgeslagen in deze schuur; vandaar de naam Tienden schuur. Hof ter Doest behoort tot de gemeente Lissewege. In vroeger tijden liep deze gemeente tot aan de kust. Nu ligt daar de havenstad Zeebrugge, die (helaas) gevaarlijk dichtbij komt. Het schilderachtige Lissewege is ongetwij feld een der gaafste voorbeelden van lan delijk schoon in de hele Vlaamse zeevlak te: een rustige dorpskom, met lage witte huizen en omgeven door uitgestrekte akkers en eeuwenoude hoeven. Het dorp wordt doorsneden door het Lisseweegs Vaartje, een schilderachtig kanaaltje, voor malige handelsweg tussen Lissewege en Brugge. Onder leiding van beide gidsen werd een rondwandeling door het dorp gemaakt. Het beeld op de markt is op zich al een studie

de Wete | 1999 | | pagina 45