Activiteiten Nu is Damme, naast een vredig landbouw- dorp, een culinair centrum. Sedert 1997 is het ook een boekendorp. Helaas bleek het niet mogelijk een bezoek te brengen aan het interieur van de Onze- Lieve-Vrouwekerk, mede in verband met restauratiewerkzaamheden. De toren is 43 meter hoog. Tevens vindt men er de graf steen van Jacob van Maerlant. Deze bekende inwoner van Damme werd om streeks 1235 geboren in het Brugse Vrije. Hij vestigde zich in Maerlant, een dorpje in Zeeland, waar hij als koster in dienst trad van de heren van Voorne. Daar schreef hij zijn eerste werken. Rond 1266 vestigde hij zich te Damme. Daar schreef hij onder andere de werken Der Naturen Bloeme en de Spiegel Historiael. Hij stierf rond 1293. 'Te Damme in Vlaanderen, toen de mei maand de bloesems aan de hagedoorns opende, werd Uilenspiegel, de zoon van Klaas geboren.' Zo ving Charles De Coster in 1867 zijn meesterlijke legende van Tijl Uilenspiegel aan waarmee Damme op de literaire wereldbol geplaatst werd. De Cos- ter inspireerde zich op een oud gedrukt stuk proza, dat rond 1500 in het Neder- Duitse taalgebied het levenslicht zag. Daarin is Uilenspiegel een gewetenloze schurk en grappenmaker. In de versie van De Coster is Uilenspiegel niet alleen een grappenmaker, maar vooral een vrijheids held. In heel Damme komt u hem tegen, evenals zijn vriendin Nele en zijn vriend Lamme Goedzak. De leerzame buitenheemse excursie werd besloten in 't Meiliedje met een smakelijk diner. Rest nog Wil Valckenier von Geusau, Alie Kammeraat en Jan den Hollander van de activiteitencommissie dank te zeggen voor de voortreffelijke organisatie van deze dag. Zelfs de weergoden werkten mee. L.J.S. Woensdag 27 januari 1999 Deze avond zal mevrouw L. Goldschmitz- Wielinga uit Vlissingen, secretaris van de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland (AWN), afdeling Zeeland, een lezing houden over het Zuid-Bevelandse dorp Valkenisse onder de titel Drie eeuwen sluimerend onder de golven, de verdwij ning en verschijning van een Zuid-Beve- lands dorp. Valkenisse is een unieke archeologische vindplaats in de Westerschelde. Het is het eerste - buitendijks gelegen - verdronken dorp in ons land dat nauwkeurig in kaart wordt gebracht. Het onderzoek is een lopend project, gezamenlijk uitgevoerd door het Provinciaal Archeologisch Cen trum Zeeland (PACZ), de Archeologische Werkgemeenschap voor Nederland (AWN) en de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB). Het dorpje ontstond in de twaalfde eeuw in

de Wete | 1999 | | pagina 47