Een groen Walcheren in 2010 2( 'Er hangt verandering in de lucht.' Dat voegde me onlangs een wethouder toe, voordat hij me zijn grensverleggende plan nen presenteerde. Gezien alle plannen die ontwikkeld worden voor Walcheren, lijkt ook die wil tot verandering hier aanwezig. De provincie trekt het project Walcheren 2000+, dat een nieuw ruimtelijk beleid voor Walcheren moet opleveren. Er wordt in het kader van het project Vitaal Platteland gezocht naar nieuwe perspectieven voor de landbouw. Zowel Middelburg als Vlissingen bezinnen zich op de toekomst. In dat rijtje heeft zich nu ook de Heemkundige Kring gevoegd. Over het algemeen een oase van rust, waar men eerder terugkijkt dan vooruit maar nu blijkbaar toch ook is aangestoken door het virus. Een handjevol boeren Er is ook alle aanleiding om na te denken over de toekomst van Walcheren. De landbouw staat een onzekere toekomst te wachten. Zoals Bierens al eerder aan gaf, staan veel boeren op het punt om te stoppen. De economische vooruitzichten zijn vooral op Walcheren zeer somber. De landbouwbedrijven zijn veel te klein om te kunnen concurreren met de wereldmarkt. Daar heb je binnen een paar jaar tijd bedrijven van 100 tot 150 hectare voor nodig, en dat zal maar een handjevol boeren gegeven zijn. Het perspectief voor de recreatiesector is evenmin hoopgevend. Ook hier dwingt de concurrentie tot vernieuwing van de sector, waarvoor ruimte nodig is. Walcheren is het meest verstedelijkte deel van Zeeland. Al die inwoners hebben behoefte aan een aantrekkelijke omgeving, zodat ook aan die wensen aandacht besteed moet worden. Al eerder in deze lezingencyclus is het dilemma op tafel gelegd dat er een behoefte bestaat aan grotere, luxere hui zen. Maar omdat de bevolking niet meer groeit, zal het bouwen van huizen leiden tot leegstand in de steden. De wegenstructuur staat ter dis cussie. Het is de vraag of de Dam- menweg binnen afzienbare tijd I wordt aangelegd. Er bestaat behoefte om het recreatieverkeer beter te geleiden. En op Walche ren bestaan congestieproblemen, die de noodzaak van meer openbaar ver voer en fietsverkeer rechtvaardigen. De wateroverlast van het afgelopen najaar heeft ons met de neus op het feit gedrukt dat de waterbeheersing gemakkelijk uit het lood is te slaan. Het is niet robuust genoeg. Periodes met weinig water wor den afgewisseld met periodes met te veel water. Ook de kwaliteit van het water laat nog veel te wensen over. Het landschap verdient versterking en de natuur heeft meer ruimte nodig om belang rijke, zeldzame planten- en diersoorten een toekomst te bieden. Voorwaar een niet eens volledige maar toch indrukwekkende lijst met wensen/pro blemen die op Walcheren spelen. Het ligt voor de hand deze problemen zoveel mogelijk in samenhang met elkaar aan te pakken. Zo'n integrale aanpak ver onderstelt een nieuw ontwerp, een ruimte lijke visie op de toekomst van Walcheren. Zo'n visie komt niet tot stand door zoveel mogelijk mensen rond de tafel uit te nodi gen en te streven naar consensus. Zo'n visie is geen optelsom van deelbelan gen.

de Wete | 1999 | | pagina 5