Teloorgang van de natuur Als Zeeuwse Milieufederatie pretenderen we niet de visie op de toekomst van Wal cheren te bezitten. Maar vanuit de belan gen die we verdedigen - natuur, land schap en milieu - hebben we wel een aan tal wensen. Het gaat nog steeds niet goed met de natuur, ook niet op Walcheren. Veel natuurareaal is verloren gegaan en proble men als verdroging, vermesting en versto ring zorgen ervoor dat met name de kwetsbare natuurwaarden verdwijnen of zwaar onder druk staan. Die teloorgang van de natuur baart veel mensen zorgen. Dat blijkt onder andere uit de enorme groei van natuurbeschermings organisaties. De Vereniging Natuurmonu menten heeft momenteel meer dan 900.000 leden. Dat kon de politiek niet onberoerd laten. Vandaar dat in 1990 het Natuurbeleidsplan is gepresenteerd. Dit plan beoogt de realisatie van een Ecologi sche Hoofdstructuur, die bestaat uit een stelsel van grote natuurgebieden die ver bonden zijn met ecologische verbindings zones. De provincies hebben de opdracht gekregen om dit voor hun gebied uit te werken. Zeeland heeft dat voortvarend opgepakt, zodat nu ook voor Walcheren bekend is op welke natuur, waar wordt ingezet. De duinen horen in zijn algemeenheid tot de belangrijkste natuurgebieden van Nederland, zo ook op Walcheren. In het kader van het Natuurbeleidsplan zal geprobeerd worden om in de overgang van duin naar polder de goede uitgangs situatie te benutten van afstromend schoon duinwater, om in die overgangs zones nieuwe natuurgebieden te creëren die de bestaande duinen versterken. Verder zijn de graslandgebieden tussen Westkapelle en Domburg aangewezen als te verwerven natuurgebied, omdat deze ondergestoven percelen waardevolle vege taties bezitten en met een gericht beheer verder ontwikkeld kunnen worden. Langs de Westerschelde bij Ritthem zijn mogelijkheden aanwezig om natuur te ont wikkelen, bijvoorbeeld in de Inlaag de Schone Waardin, die een meer zout karak ter heeft. Ten slotte zijn er enkele weilandcomplexen aanwezig op Walcheren, waar de zoute kwelinvloed groot is en die zich uitstekend lenen als weidevogelgebied, zoals aan de Oude Veerseweg en de Zandvoortseweg. De bedoeling is om deze natuurgebieden voor 2015 gerealiseerd te hebben. Twee functies Het natuurbeleid kent een ecologische doelstelling en een maatschappelijke. De ecologische is om de kenmerkende plan ten- en diersoorten die van bijzondere waarde zijn, ruimte en toekomst te bieden. Daarnaast is er een maatschappelijke behoefte om van die natuur te genieten, eropuit te trekken in de vrije natuur, zoals dat vroeger heette. Die twee functies gaan niet altijd samen, zodat de maatschappe lijke behoefte aan rust, ruimte en natuur niet volledig in de bestaande en toekomsti ge natuurgebieden gerealiseerd kan wor den. Er zal meer nodig zijn. Op Walcheren zijn het niet alleen de inwoners maar ook de toeristen die hun wensen hebben op dit gebied. De mogelijkheden zijn op Walche ren voorhanden om aan deze wensen tegemoet te komen. In het kader van de ruilverkaveling worden al enkele bossen gerealiseerd. Maar ver der investeren in natuur en landschap blijft

de Wete | 1999 | | pagina 6