1111* De nieuwe fabriek werd voorzien van een stoommachine van 8 pk voor het in wer king brengen van draaibanken en andere werktuigen. In 1863 kwam er een nieuwe oven bij en werkten er zestien personen. Volgens het gemeenteverslag van dat jaar was er een toename van kopergieten en draaibankwerk. bedroeg twee kwartjes. Een jaar later meldt het gemeenteverslag dat de ijzergieterij veel opdrachten kreeg door de spoor- en kanaalwerken in Middel burg. Ook leverde men toen veel ijzerwerk aan de scheepswerf van de Middelburgse Commercie Compagnie, variërend van kleine onderdelen tot grote pompen. Nieuwe opdrachten Op 4 mei 1864 werd ook de nieuwe ven nootschap weer ontbonden. W.R. Bod- daert ging verder voor eigen rekening onder de naam Firma Boddaert Com pagnie. Het gemeenteverslag van 1867 meldt dat de opheffing van de marinewerf in Vlissin- gen een negatieve invloed op de ijzergie terij van Boddaert had. Uit dezelfde bron over 1868 komen we iets te weten over de lonen voor de vijftien arbeiders, waarvan er drie jonger dan zestien jaar waren. De best betaalde werknemer ontving 11 gul den per week en het laagste weeksalaris Het bedrijfspand van Boddaert Co., ijzergie terij te Middelburg, aan de Kousteensedijk. De foto is genomen in de richting van de Stations straat. Het pand links op de hoek is het huidige gebouw van de Generale Bank. (Fotocollectie F. Jilleba, Middelburg) Op 31 augustus 1875 volgde er weer een wijziging van firmanten. De kooplieden jonkheer Willem Reinbrand Boddaert en zijn zoon jonkheer Jacques Phoenix Bod daert verschenen voor de griffier van de Arrondissementsrechtbank te Middelburg voor de inschrijving van de akte van ven nootschap van de firma Boddaert Co.,

de Wete | 1999 | | pagina 9