Burgerlijke Stand waren ingeschreven. Privacy ten aanzien van die gegevens bestond niet. Ook bijzonder groot is het verschil in behandeling van zeehonden vroeger en nu. Tegenwoordig worden zieke zeehon den voor herstel per vliegtuig naar Pieter- buren gebracht. Toen werden ze doodge slagen en 'de dader' kreeg op het stadhuis een beloning van 2,50 wanneer hij de afgesneden voorpoten toonde. Zeehonden werden destijds namelijk als schadelijk voor de visstand aangemerkt. Op dinsdag en vrijdag mocht in de gemeente langs de huizen worden gevent. Tussen 9 en 10 uur kwamen de venters op het stadhuis om een ventvergunning. Daar moest 25 cent voor betaald worden. Op die dagen mocht ook één muziekver- gunning worden afgegeven voor 25 cent. Het gebeurde wel dat, wanneer een muzi kant met een accordeon kwam, de secre taris zei: 'Speel eens wat, dan betaal ik de vergunning.' En dan klonk in de secretarie: 'Heidewiska - vooruit geef gas', 'Hoor mijn lied Violetta' of een andere bekende deun in die dagen. Het was een vrolijk begin van de werkdag. Bouwplannen In de jaren 1938 en 1939 vond het gemeentebestuur dat het tijd werd het oude stadhuis te vervangen door een nieuw gemeentehuis dat meer aan de eisen van de tijd zou voldoen. Er moest daarvoor een geschikte plaats midden in het dorp worden gevonden. Voor de finan ciering werd gedacht aan een voorschot onder gunstige voorwaarden uit het werk fonds, zoals ook voor de aanleg van de riolering een werkfondsvoorschot was ont vangen. De geschikte plaats werd gevonden toen onderwijzer Pouwelse met pensioen ging en zijn woning vrijkwam. Die woning stond op de hoek van de Zuidstraat en het Baan tje (nu de Utrechtsestraat). De gemeente raad besloot tot aankoop van het pand voor 4.000,-. Voor het betalen van de koopsom leende de gemeente geld door de uitgifte van een obligatielening. Het is vreemd dat voor een dergelijk bedrag een obligatielening werd uitgegeven, maar dat kwam hier in de gemeente meer voor. Er waren inwoners die geld aan de gemeente wilden lenen, maar niet op een schuldbe kentenis. Raadsleden hoefden niet te weten dat zij geld beschikbaar hadden om uit te lenen; bij een obligatielening aan toonder wist alleen de gemeenteontvanger daarvan. De mantels en couponbladen van de obligatielening werden op de secretarie gecyclostyleerd. Op 29 maart 1940 werd de koopakte gepasseerd en de koopsom betaald. Zes weken later vielen de Duitse legers Neder land binnen en van de bouw van een nieuw gemeentehuis kon voorlopig niets komen. De aangekochte woning werd daarom verhuurd aan de Vlissingse kunst schilder Frans Maas. Oorlog De oorlog veranderde het leven op het stadhuis. In de eerste plaats door een dra matische gebeurtenis op de dag na de capitulatie van het Nederlandse leger op Walcheren. Op zaterdagmiddag 18 mei 1940 ver scheen een Duitse militair op het stadhuis met aanplakbiljetten, met daarop het bevel dat iedereen zijn vuurwapen moest inleve ren. Wie dit niet deed, zou worden dood geschoten. Met een ingeleverde revolver

de Wete | 1999 | | pagina 11