Prxtereunt et Imputantur Oude zonnewijzers op Walcheren De schaduw van de zon en de plaats op aarde bepalen de tijd. Elke zonnewijzer heeft een schaduwgever of een stijl die hier onder een hoek van 51,5 graden met het horizontale vlak naar de poolster moet wijzen. Als de zon op zijn hoogste punt in het zuiden staat, dus recht boven de meri diaan, is het 12 uur plaatselijke zonnetijd. Dat is de tijd die de oude zonnewijzers aanwijzen. Men keek op de zonnewijzers en zette daar de klok op gelijk. Het heeft dus geen zin om de zonnetijd te vergelijken met de tijd op uw computerge stuurde horloge. Door tijdsafspraken en de onregelmatige omloop van de aarde om de zon klopt dat nooit. Die afwijkingen kan men vinden in tijdvereffeningstabellen en op pagina 718 van Teletekst, waar van dag tot dag de hoogste stand van de zon in het zuiden wordt gemeld voor 5 graden oos terlengte (ol). De aarde draait in 4 minuten 1 lengtegraad. Walcheren ligt gemiddeld op 3,5 graden ol, dus 1,5 graden weste lijker en 6 minuten later. Met dit gegeven kan men eenvoudig de kloktijd van het hoogste punt van de zon op Walcheren berekenen. Reiszonnewijzers In het Zeeuws Museum bevindt zich een olieverfportret uit 1607 van Johan Rader- macher (Aken 1538-Middelburg 1617).1 Afkomstig uit Antwerpen, vestigde hij zich om geloofsredenen in 1599 in Middelburg. Hij was een typische humanistisch-protes- tantse koopman.2 Op het schilderij is naast allerlei attributen een reiszonnewijzertje te zien (afb. 1). Het bestaat uit een kubusvormig blokje met aan drie zijden halfronde verticale uur schalen. De scherpe randen geven de tijd aan. Dwars op de uurlijnen zijn zogenaam de datumlijnen te zien, die eindigen in de tekens van de dierenriem. Het zonnewij- zertje was bestemd om binnen op een vensterbank geplaatst te worden. Het Afb. 1. Het reiszonnewijzertje van johan Radermacher. (Tekening van de auteur) modelletje dat ik ervan maakte, werkt goed. Uit genealogisch onderzoek blijkt dat het instrument al sedert 1500 in de familie was. In 1630 is het door een van Radema- chers zeven dochters nagelaten aan een neefje in Hamburg. Daarna is er niets meer van bekend, maar het reiszonnewij zertje is wel in Middelburg geweest. Een ivoren diptiek of tweeluik reiszonne wijzertje is aanwezig in een vitrine in een van de benedenzalen van het Zeeuws Museum, vervaardigd in 1604 door Paulus Reinman (Neurenberg 1557-1607). Het instrumentje bestaat uit twee rechthoekige massief ivoren delen die aan de bovenzij de scharnierend aan elkaar verbonden zijn (afb. 2). Alle vier de vlakken zijn tesamen met technisch-instrumentale gegevens rijk

de Wete | 1999 | | pagina 23