gegraveerd met christelijk-mythologische mens- en dierfiguren en plant- en bloem motieven. De hoofdzonnewijzer heeft uur schalen van 39 en 54 graden Noorder breedte. De schaduwgever is een koordje dat onder verschillende hoeken vastge maakt kan worden. Van Reinman zijn 72 van deze zonnewij zers bekend. Dit exemplaar is een schen king uit 1888 van W.J. Sprenger, wethou der, koopman en commissaris van de Graanbeurs te Middelburg.3 Een koperen equatoriaal reis- of zakzon- newijzertje, gesigneerd 'L.T. Muller Augsp', is aanwezig in het museum De Schotse Huizen te Veere. Muller was omstreeks 1760 werkzaam in Augsburg. De achthoe kige grondplaat heeft een diameter van 7 centimeter en is voorzien van een verdiept kompas. De vlakke wijzerplaat is evenwij dig aan de equator in te stellen op de juis te breedtegraad. De aflezing gebeurt in de zomermaanden aan de bovenzijde, in de winter aan de onderzijde. De stijl kan respectievelijk naar boven of beneden omgeklapt worden, evenwijdig aan de aardas. Het standaardje aan de achter zijde dient om een schietloodje in op te hangen om het instrumentje waterpas op te stellen. Het geheel is samen te vouwen in een doosje om mee op reis te nemen. Vlissingen Aan de Grote Markt te Vlissingen werd in 1615 het stadhuis voltooid, ontworpen Afb. 3. Zonnewijzer op de gevel van het stad huis te Vlissingen. Detail van een kopergravu re in kleur, getiteld "t Stadhuis te Vlissingen' Gemaakt door J.B. Probst, z.j., uit Collection des prospects. (Rijksarchief in Zeeland, KZGW, Zelandia lllustrata deel II, nr. 1240) naar het voorbeeld van het stadhuis te Antwerpen.4 Op de vierde verdieping is op het vooruitspringende gedeelte een 'uur wijzer' met daaronder een zonnewijzer op het zuiden aangebracht (afb. 3). Dit is zo'n voorbeeld waarbij men de klok Afb. 2. Het reiszonnewijzertje gemaakt door Paulus Reinman. (Tekening van de auteur)

de Wete | 1999 | | pagina 24