Gargon noemt ook nog het astronomisch uurwerk in Amemuiden, dat aiie wissel beurten van de maan nauwkeurig aanwijst en dat het tot op de dag van vandaag nog steeds doet. Middelburg In Middelburg werkte Jan de Munck als stadsarchitect en astronoom. Hij woonde in de Spanjaardstraat. Zijn achtertuin grensde aan het Molenwater. Daar bouw de hij in 1735 het huis Het Observatorium, thans Zuidsingel 126. Daarnaast richtte hij een waarnemingstoren op.6 Aan de vier zijden aan de bovenkant liet hij vier zonne wijzers aanbrengen. Op een gravure van Tirion zijn de noordwest- en de zuidoost- wijzers te zien. De waarnemingstoren is in 1775 afgebroken. Het schijnt dat De Munck ook een zonne wijzer voor de Abdijtoren ontworpen heeft, maar daar is niets van teruggevonden. Wel is hij de ontwerper van de zonnewijzer uit 1729 op de gevel van de Vleeshal van het Stadhuis van Middelburg. De uurbecijfe ring is van 4 uur voormiddag tot 17 uur namiddag, omdat door de oostelijke afwij king van de gevel van 24 graden na die tijd geen zon meer op de wijzerplaat kan Afb. 7. Houten zonnewijzer op de zuidgevel van de Stadsschuur te Middelburg. (Foto Leo Hollestelle) schijnen. Daarom staat de stijl ook scheef op de zonnewijzer. Deze zonnewijzer is in 1910 verwijderd, omdat toen de Amster damse tijd ingevoerd werd. De openbare tijdmeter was toen niet meer nodig.7 Na enkele omzwervingen is hij in 1995 weer teruggeplaatst en kan men hem in (half)volle glorie weer bewonderen. De spreuk 'Praetereunt et Imputantur' - zij

de Wete | 1999 | | pagina 31