'Opsporing verzocht' Een langdurige zoektocht naar een Amerikaanse vlieger er wortel, anderen vertrokken na een jaar of wat weer, met stille trom. De toeristenindustrie bloeit als nooit tevo ren. Er werden recreatieparken aangelegd, Breezand 1 en 2 genoemd. Momenteel is men bezig met de bouw van Prinsenhof. Het oude dorp is er niet mooier op gewor den. Het mooiste plekje is rond de Neder landse Hervormde kerk: de bejaardenhuis jes met het plantsoentje ervoor, pension Kerkplein en de voormalige hervormde pastorie. Soms kan ik terugverlangen naar het dorp je van de jaren dertig, z'n mooie huisjes met de appel- en perenbomen ervoor... en de rust, maar waar vindt men die nog? Jan Hekhuis Wz. Wanneer je een rechte lijn trekt van Zuid- aan de kust, even ten noorden van Cam- oost-Engeland - met de daar destijds tal- bridge) in de periode januari - juli 1944 in rijke geallieerde luchtmachtbases - naar Noord-Frankrijk, België en Zuid-Nederland de Duitse industriegebieden, dan zal die grote successen geboekt, lijn over Zeeland lopen. Op sommige Deze onorthodoxe wijze van oorlogvoeren prachtige zonnige dagen in de jaren 1943 werd in die tijd de specialiteit van de 20th en '44, waarbij de hemel blauw en helder Fighter Group. In de weken voorafgaande had moeten zijn, was die dichtgetrokken aan de landing in Normandië zouden deze door ontelbare condensstrepen van vele vliegers, die de bijnaam 'locobusters' ver honderden zware bommenwerpers die wierven, continu voor chaos blijven zorgen richting Duitsland vlogen en weer terug. op Belgische, Nederlandse en Franse Over het algemeen vlogen ze hoog over, spoorlijnen, stations, rangeerterreinen en vaak begeleid door jachtvliegtuigen die, wegen. De Duitse transporten wisten zich wanneer ze hun taak hadden vervuld, nog geen moment meer veilig, wel eens laagvliegend terug wilden komen om de Duitsers de stuipen op het lijf te Zwarte negatieven jagen. Nadat mijn vader in 1976 was overleden, Vooral de Lockheed Lightnings (P-38's) kreeg ik de beschikking over een aantal van de Amerikaanse 20th Fighter Group negatieven van foto's die hij tijdens de oor- (US 8th Army Air Force) hebben, vanaf log maakte, waaronder een drietal vrijwel hun basis King's Cliffe in East Anglia (vlak zwarte negatieven. Na een aantal uren

de Wete | 1999 | | pagina 16