straatcollecte gehouden waarbij speldjes werden verkocht. Als resultaat van de inzamelingsactie konden zeventien wagons huisraad naar Middelburg worden verzonden en werden ook nog in 1945 gereedschappen, spijkers, schroeven en een elektrische installatie afgeleverd. Bedrijven en particuliere instellingen ont plooiden ook initiatieven: psychiatrisch centrum Zon en Schild schonk honderd nachtspiegels, de Erdalfabrieken twaalf kachels, militaire instanties matrassen, kussens en dekens. Een voorstelling van Het Oranjetoneel bracht 1.500,75 op. Ook de Amersfoortse buurgemeente Hoogland deed mee. Daar werd een ruime hoeveelheid huisraad en kleding opge haald, terwijl een collecte 1.120,- ople verde. Goederen voor een merkwaardige stad Een delegatie van Amersfoorts Volksher stel overhandigde de ingezamelde goede ren in Middelburg aan burgemeester en wethouders. J.B. Bruining, later burge meester van Leusden en Stoutenburg, maakte deel uit van deze delegatie. Zijn ervaringen: "Middelburg was in die dagen een merkwaardige stad. Ik kende het van vroeger, maar van de eens zo fraaie stad was weinig over. De ontvangst door B&W was bijzonder prettig. Men bood ons een vaartocht over Walcheren aan, die wij vro lijk aanvaardden. Tijdens deze reis begaf de motor het echter, waardoor het ene na het andere lid van het gezelschap zeeziek werd. Op een gegeven moment consta teerde de politieman die de boot bestuur de, dat wij in een mijnenveld terechtgeko men waren. Al drijvende zijn wij daar op den duur uitgeraakt. Het was een ontstel lende ervaring. Tegen het vallen van de avond waren we weer terug in Middelburg, waar we in een hotel werden onderge bracht. Met elkaar bivakkeerden wij in één hotelkamer; verder was er toen niets in de stad..." Ook Middelburgse bestuurders herinner den zich de Amersfoortse hulp. Oud-wet houder Berenpas daarover in 1961: "Toen Walcheren droogviel, heeft de burgerij van Amersfoort geholpen. Ik herinner mij dat op een zaterdagmiddag een vrachtauto aankwam met goederen uit een wijk van Amersfoort. De inhoud bestond niet alleen uit de allernoodzakelijkste behoeften als meubilair en keukengerei, ook aan de jeugd was gedacht. Een groot deel van de goederen bestond namelijk uit speelgoed. Voor deze hulp zijn de Middelburgers altijd dankbaar geweest..." Een reactie bleef niet uit. In december 1945 bedankte Middelburgs Volksherstel het Amersfoortse zustercomité, onder andere voor Sint-Nicolaasgeschenken aan Middelburgse kinderen. Later volgde een bedankbrief van de burgemeester aan het bestuur van Het Oranjetoneel. Naar de Keistad Speciale aandacht ging uit naar de kinde ren. In de PZC van 21 november 1945 werd aangekondigd dat men kinderen kon opgeven voor uitzending naar Amersfoort. Er was daar veel belangstelling voor het opnemen van een kind. Men stond er als het ware voor in de rij. Na ongeveer een maand waren 120 kinderen aangemeld. Begin januari 1946 was het zover: bege leid door enkele ambtenaren en leidsters vertrokken 125 kinderen voor drie maan den naar Amersfoort. De reis werd gemaakt in drie bussen en een speciale wagen, geregeld door Amersfoort, voor de

de Wete | 1999 | | pagina 16