bagage. Bij het vertrek waren de burge meester, zijn vrouw en wethouder Beren pas aanwezig. Op 5 februari vertrokken nog eens zestig kinderen naar de Keistad. De heer Pleyte uit Souburg behoorde tot de eerste groep en hij herinnert zich het volgende: "Mijn vader, die bij NS werkte, gezin te zijn. Kleding had ik in Middelburg van de HARK [Hulp Actie Rode Kruis] gekregen. In Amersfoort kreeg ik die ook weer. Ik ging er gewoon naar school, waar ik een leuk vriendinnetje had. Mijn pleeg ouders hielp ik in de huishouding. Contact met thuis had ik door middel van brie ven..." had mij en mijn zus aangemeld voor uit zending. Samen vertrokken we met de bus vanaf de Markt. Kleding en dergelijke had den we van thuis meegekregen. In Amers foort kwam ik terecht in het gezin van de markt- en havenmeester. Die had de nodi ge relaties waardoor ik bijvoorbeeld voet balwedstrijden op de eretribune kon bijwo nen. Heimwee of zo had ik niet..." Een andere deelneemster was Koosje van Luyk: "Ik werd uitgezonden via het Rode Kruis en heb daar zelfs de papieren opge haald. De busreis duurde erg lang; onder weg werd niet gestopt. Ik zat in spanning bij wie ik in huis zou komen. Dat bleek een Een groep Middelburgers tijdens een uitwisse ling in Amersfoort. (Foto eigendom Seijbel) Uitsloven en verwend worden Hoe was de opvang van de jonge Middel burgers in Amersfoort geregeld? Officiële documenten daarover ontbreken. Een oproep in de Amersfoortse Courant lever de enkele reacties op van pleegouders uit 1946. Samengevat leveren die het volgen de beeld op. Meestal werd via de kerken een oproep gedaan een kind in huis te nemen. Men kon zich opgeven bij het Rode Kruis en daarbij voorkeur uitspreken met betrekking

de Wete | 1999 | | pagina 17