tot geslacht, godsdienst en leeftijd. Het motief voor opname had meestal een humanitaire achtergrond. Een pasge trouwd stel waarvan de man veel op reis was, gaf als aanvullend motief op: aflei ding en gezelschap voor de vrouw. De gastgezinnen kregen geen vergoeding of extra distributiebonnen, zonodig werden extra bonnen 'geritseld'. Onder het motto: 'waar plaats is voor vier, is ook plaats voor vijf' werd het kind gewoon in huis opgeno men. Wanneer een kind onvoldoende gekleed was, kon bij de HARK extra kle ding worden aangevraagd. Tijdens hun verblijf in Amersfoort gingen de kinderen naar school, naar de gewoon te van die tijd een van de eigen richting. In het algemeen sloofden de gastgezinnen zich voor de kinderen uit. Men ging naar het bos, de leeszaal of de speeltuin of naar andere Middelburgse kinderen. Ook op financieel gebied werd steun verleend. Van één pleeggezin is bekend dat het voor de Middelburgse gast een spaarpot vorm de waarvan het saldo later naar de Nuts- spaarbank werd overgeschreven. Na terugkeer van de kinderen werd in het algemeen nog vrij geregeld contact onder houden met het gastgezin, hoewel dat in de loop der jaren verflauwde. Naar huis Die terugkeer was na drieënhalve maand. Toen ging de eerste groep terug. Vooraf gaand aan hun vertrek kregen de kinderen en hun verzorgers nog een afscheidsfeest aangeboden. Onder leiding van leden van het Amersfoortse Comité voor Hulpverle ning aan Middelburg werd op 16 april 1946 de terugreis gemaakt. De kinderen waren enthousiast over hun logeerpartij, maar vonden het toch ook prettig om weer naar huis te gaan. Toen de eerste bus voorreed, verdrongen zij zich voor de ingang en ontstond een lichte chaos. In de loop van de middag arriveerden de kinderen in Middelburg, waar ze met hun ouders in het Schuttershof door Sociale Zaken werden ontvangen. Zuivelfabriek Walcheren en de Middelburgse bakkers hadden versnaperingen beschikbaar gesteld in de vorm van chocolademelk en rozijnenbroodjes. Wethouder Berenpas voerde het woord en bedankte de verte genwoordigers van Amersfoorts Volksher stel voor de opvang en overige hulp. Hij wees op de opofferingsgezindheid van de Amersfoortse gezinnen die ruim drieën halve maand de verantwoordelijkheid voor een kind op zich hadden genomen, 's Avonds werd de begeleiders door B&W een diner aangeboden, waarbij de burge meester lovende woorden sprak. Hij herin nerde aan de wagenladingen meubilair en gereedschap, en bovendien "...heeft u het liefste dat ons is - onze kinderen - gedu rende enkele maanden in uw stad ver zorgd. Wat Amersfoort voor Middelburg heeft gedaan, zal nooit worden verge ten..." Het grootste deel van de kinderen was weer thuis, het tweede en laatste contin gent van 35 personen kwam op 14 mei terug. Ook deze kinderen waren enthou siast over hun logeerpartij. Sportuitwisseling Na de terugkeer van de kinderen was het nog niet afgelopen met de Amersfoortse hulp aan Middelburg. Na geld, gereed schap, meubilair en kinderopvang was nu de sport aan de beurt. Gesteund door het gemeentebestuur organiseerde de Amers-

de Wete | 1999 | | pagina 18