Ook bij de einduitslag bleek Amersfoort, net als in 1946, op sportgebied weer het sterkst, uitgezonderd bij atletiek en korfbal. Het belangrijkste was echter de prettige sfeer waarin de wedstrijden werden gehouden, zodat de Amersfoorters met goede herinneringen zondagavond de terugreis aanvaardden. Voor hun vertrek was door B&W van Middelburg nog een Delftsblauw wandbord aangeboden. Daar op stonden beide gemeentewapens en de inscriptie 'Dank voor hulp in nood'. Het was bedoeld als blijvende herinnering aan de hulp van Amersfoort aan Middelburg na de bevrijding. Helaas is dit bord in 1986 bij een brand in het gemeentehuis van Amersfoort verloren gegaan. De laatste stedenontmoeting Ook na de tweede sportontmoeting bleven Amersfoort en Middelburg nog contacten onderhouden. In september 1949 verga derde de Middelburgse Adviescommissie voor Sportaangelegenheden onder andere over de uitzending van een sportploeg. Een probleem vormden de financiën. Besloten werd in 1950 een ploeg af te vaardigen. Dat gebeurde dan ook. Op 8 en 9 juli 1950 was er weer een ste denontmoeting, die min of meer een her haling was van de vorige bijeenkomsten: busreis naar Amersfoort, ontvangst door officials, muziek, toneel, Wilhelmus en Zeeuws volkslied, gevolgd door een bal. Zaterdagochtend maakten de Middelbur gers een bustocht door de omgeving, onder andere langs paleis Soestdijk, waar bij toevallig koningin Juliana en prinses Marijke op het gazon verschenen. Voor menig Middelburger kon de dag toen niet meer stuk! 's Middags begonnen de wedstrijden, met onder andere atletiek, en zondags volgden in de tropische hitte de overige wedstrij den, waaronder voetballen. Middelburg werd met 9-3 weggevaagd. Het verhaal begint eentonig te worden: bij bepaling van de einduitslag ging Amers foort weer met de eer strijken. Overigens niet verwonderlijk, omdat Amersfoort als grotere stad kon putten uit meer sporters en ook over betere faciliteiten beschikte, zoals een overdekt zwembad. Na een toespraak van de heer Huysse, voorzitter van het uitwisselingscomité, on dernamen de Middelburgers de thuisreis. Slot Na de ontmoeting van 1950 zijn de contac ten tussen beide steden verwaterd. Voor zover valt na te gaan, zijn er na dat jaar geen sportontmoetingen meer geweest. Een reden daarvoor heb ik niet kunnen vaststellen. Misschien speelt een rol dat de ergste oorlogsnood op Walcheren voor bij was, waardoor verdere hulp niet nodig werd geacht. In ieder geval kan worden vastgesteld dat Amersfoort na de bevrijding aan Middel burg welkome hulp heeft verleend. Jules Braat Bronnen geraadpleegd bij: - Gemeentearchief Amersfoort. - Gemeentearchief Middelburg. - Zeeuws Documentatiecentrum, Middelburg. - Archief Amersfoortse Courant, Amersfoort. - Diverse (oud-)inwoners van Amersfoort en Middelburg.

de Wete | 1999 | | pagina 20