vijfduizend man, waaronder behalve Fran sen ook Pruisen, leren en Hollanders. Ook was er een sfrafbataljon koloniale troepen van elfhonderd man. De meesten van hen waren dienstweigeraars, die nauwelijks ervaring hadden in het harde oorlogsbedrijf van die tijd. Verder was er de Nationale Garde of Burgerwacht van zo'n vierhon- naar Zuid-Beveland. Middelburg had geen garnizoen en lag open voor de vijand. Zo was grofweg de situatie op Walcheren in militair opzicht toen de Engelsen hier voet aan wal zetten. Overmacht Na de landing op Breezand namen de Bombardement op Vlissingen in augustus 1809. Aquatint door A. Lutz, naar tekening van Jelgerhuis. (Rijksarchief in Zeeland, Zelandia Illustratn deel 111 nr. 297) derd man. Zij moesten erop toezien dat de orde in de stad gehandhaafd bleef. De rest van Walcheren, met uitzondering van het fort Rammekens dat ook een Franse bezetting had, werd verdedigd door koninklijke Hollandse troepen onder leiding van luitenant-generaal Bruce. Na de invasie vluchtte een aantal van hen naar Veere dat een bezetting had van vijfhonderd man. Het merendeel echter nam met Bruce de wijk Engelsen snel strategische posities in. Het fort Den Haak, waarvan de bezetting was gevlucht, werd ingenomen en de linker vleugel, onder bevel van generaal Frazer, grendelde Veere van de rest van het eiland af. Een poging om Veere bij verras sing in te nemen, mislukte. Daarbij lieten 28 Engelsen het leven. Langs de duinkust op de westflank kon een Engels regiment lichte cavalerie ongehinderd oprukken tot aan de Nolle waar het op hevige tegen stand van de Fransen stuitte. De kustbat- terijen bij Dishoek en de Vijgeter waren na de eerste salvo's van de Engelse blokka- devloot door de Hollandse gardes cötes

de Wete | 1999 | | pagina 22