(kustbewakers) verlaten. De Franse bri gade-generaal Osten die vanuit Vlissingen met een sterke afdeling naar het noorden van Walcheren was gezonden, moest ondanks fel verzet voor de overmacht wijken en nog dezelfde avond lagen de Engelsen al in een linie die liep van Melis- kerke over Grijpskerke naar Sint Laurens. Ze hadden toen al ongeveer eenderde van Walcheren in handen. De Fransen hadden zich teruggetrokken tot aan Abeele, halver wege Vlissingen en Middelburg. Paniek In Middelburg was de verwarring groot. Een afvaardiging van het landdrostambt spoedde zich vergezeld van een officier van de burgerwacht en een trompetter naar het Engelse hoofdkwartier op Bree- zand en tekende met de luitenant-generaal Eyre Coote de capitulatie van de stad Mid delburg, waarbij de vrijheid van personen en goederen bedongen werd. Op dinsdagmorgen 1 augustus kwam het eerste detachement Engelsen door de Noordpoort de stad binnen. Het opperbe vel onder leiding van Lord Chatham nam zijn intrek in de Abdij. Officieren werden bij burgers ingekwartierd en soldaten geka zerneerd. In de stad was het een drukte van belang. Veel bewoners van het platte land waren naar Middelburg gevlucht uit angst voor Franse deserteurs die het land onveilig maakten. De kermis ging gewoon door en duurde de hele maand augustus. Marskramers en kermisexploitanten, zoals wij ze tegenwoordig noemen, kregen van de Engelse commandant geen toestem ming het eiland te verlaten. De bevolking nam jegens de Engelse bezetters een afstandelijke houding aan. Ze werden zeker niet gezien als bevrijders. In Veere weigerde de Hollandse luitenant kolonel Bogaert zich aan de Engelsen over te geven, ondanks grote druk van het gemeentebestuur en smeekbeden uit de bevolking om dit wel te doen. De stad werd beschoten door kanonneerboten die het Veersegat waren opgevaren, maar de commandant hield voet bij stuk. Pas toen de Engelsen de stad beschoten met zoge naamde longrave-rockets (een soort vuur pijlen, genoemd naar de Engelse uitvinder) en de stad in brand dreigde te raken, bond hij in. De schade viel gelukkig mee; die was beperkt gebleven tot enkele gebou wen, waaronder het Arsenaal dat nage noeg verwoest werd. Veere was voor de Engelsen erg belangrijk als aanvoerhaven. Scheepsruimen vol met oorlogstuig zijn van hieruit via Middelburg naar het front bij Vlissingen vervoerd. Inschattingsfout Na Veere viel op 3 augustus fort Ramme- kens, dat een Franse bezetting had van honderdtwintig man, vrij gemakkelijk in Engelse handen. De eerste dagen na de landing waren der halve voor de Engelsen voorspoedig verlo pen. Daar kwam nog bij dat na de ont scheping op Breezand een Brits eskader via de Roompot de Oosterschelde was opgevaren en op 1 augustus tweeduizend man bij Kattendijke aan wal had gezet. En passant had men ook Schouwen en Dui- veland en Noord-Beveland ingenomen. Een dag later was heel Zuid-Beveland, inclusief het sterke fort Bath, zonder enige tegenstand in Engelse handen gevallen. Men had als het ware nu het zicht op het einddoel Antwerpen dat een zwakke bezet ting had. Was de Britse vloot toen de Westerschei-

de Wete | 1999 | | pagina 23