stuur een reglement op het brandwezen. Volgens dit reglement bestond het perso neel van de Middelburgse brandweer toen uit twee commissarissen, een eerste en een tweede generale brandmeester, een inspecteur over de blusgereedschappen, een secretaris, veertien brandmeesters, achttien assistent-brandmeesters - allen hun eigen kloffie en de officieren in hun nette pak. Om ze als brandweerman her kenbaar te maken, kregen ze een brand weerpenning die ze, als ze in functie waren, altijd zichtbaar moesten dragen. De commissarissen en de leden van de gene rale branddirectie droegen een zilveren penning in een van de knoopsgaten van "HÖ!* js&ts Éèif aangesteld door de burgemeester een bode en vijfhonderd manschappen. De generale brandmeesters, de secretaris en de bode kregen een lantaarndrager toegewezen, die hen bij avond en nacht moest bijlichten. Ook de brandmeesters kregen een lantaarn uitgereikt. Naarmate men een hogere functie had was de stok waaraan de lantaarn moest hangen, fraai er bewerkt en beschilderd. De manschappen werden door de com missarissen aangewezen uit diverse ambachtslieden en hun knechten en afge- keurden en ontslagenen van de schutterij. Onderscheidingstekens Brandweerlieden dragen tegenwoordig beschermende kleding en een helm, maar vroeger gingen de spuitgasten gekleed in De vrijwillige brandweer van Middelburg anno 1896. Achterste rij v.l.n.r.: A.F. Noest, Baljeu, A.P. Snoep, M. de Broekert, G. van Nederveen, A.P. Casteleijn, D. de Vries PDz., H.J. Keulemans, P.], van Puffelen, J. Worrell, W.A. van der Harst, G.J. Krijger, C.J. Fiegen, H. Pieterse, M.J. de With, J.A. Vertregt, M.J. van Ditmars. Middelste rij v.l.n.r.: G.H. Vertregt, J.C. de Broekert, J.A. Bakker (bode), A. Barentsen, W.P. van Page', J.C. van de Poll, M.C. Roest, C. de Broekert, C.P. Gilde, P.J. de Broekert, W. Heijboer, C.A. Goethals. Staand: K.J. Kuiler. Zittend v.l.n.r.: S. van der Meide (inspecteur), L. Vogel (adjunct-opper- brandmeester), P. Soniits (opperbrandmeester), H. Munters (oudste brandmeester), G.J. Boo- gaarts (secretaris). Afwezig: G.J. Nijland (brandmeester). (Foto Zeeuws Documentatie centrum, Middelburg)

de Wete | 1999 | | pagina 31