Vooral Ridder van Rappard, burgemeester van Gorinchem, heeft als voorzitter voor en na de Tweede Wereldoorlog een belangrijke rol gespeeld. Zijn uitgebreid archief bevindt zich in het Rijksarchief in Arnhem. In de maandschriften uit de zomer van 1918 staat wel de oprichting van de afde ling Walcheren vermeld, maar niets van wat daaraan vooraf ging. In de Middel- burgsche Courant van 20 juli 1918, twee dagen na de oprichting, wordt onder de rubriek 'Landbouw' een vergadering van Walcherse imkers vermeld. Er werden - zo blijkt uit de eerste notulen - 32 leden inge schreven en er werd een bestuur van vijf leden gevormd. De oprichtingsvergadering en vaak ook volgende bijeenkomsten wer den gehouden op donderdag en in Middel burg. Er was waarschijnlijk een relatie tus sen de bestuursleden en de donderdagse markt, in die zin dat de leden voortkwamen uit de land- en tuinbouw. Men vergaderde toen in het Militair Tehuis te Middelburg. Dat blijkt het pand Nieuwstraat G223 te zijn, genaamd Het Vergulde Panijser. Toch moet er in die periode meer bedrijvig heid zijn geweest op bijengebied, hoewel daarvan in de kranten niets is terug te vin den. In het programmaboekje van de Zeeuwse Landbouwtentoonstelling 1914 te Middelburg wordt ook een rubriek bijen teelt vermeld. Deze tentoonstelling ging echter niet door in verband met het uitbre ken van de Eerste Wereldoorlog. Het Zeeuwsche Landbouwblad maakt ook melding van bijenteelt, vooral op de Beve- landen en in Zeeuws-Vlaanderen. De eerstvolgende Zeeuwse landbouwtentoon stelling werd gehouden in 1921. Daarbij waren wel Walcherse imkers betrokken. In de notulen van de bestuursvergadering van maart 1922 wordt het volgende ver meld. De afdeling Walcheren was aanvan kelijk gepasseerd, doch dankzij de good will van enkele bestuursleden is er op het laatste moment toch deelgenomen. Blijkbaar was de samenwerking tussen de afdelingen Walcheren en de Bevelanden niet optimaal. De heer Brielsmann en zijn dochter Mina met hun fraai beschilderde bijenkasten in de tuin bij Imn woning aan de Vlissingseweg te Kou- dekerke. Tekening naar foto door de heer C. Dentz. Deze illustratie is opgenomen in het door de heer Munter geschreven gedenkboek (pagina 14). Veel imkers waren betrokken bij de veiling en waarschijnlijk verhandelden zij via die weg hun honing. Ook suiker zou via de veiling zijn ingekocht. Het archief van de Veiling Walcheren bevindt zich in het Rijks archief in Zeeland. De veiling werd opge richt in 1906. Enkele jaren na de oprichting ontstonden er hevige wrijvingen en juist rondom de oprichting van de bijenvereni ging was de veiling in rep en roer. Van de veilingvereniging waren zowel kooplieden als telers lid, met als gevolg tegenstrijdige belangen. Op 10 april 1918 werd in de sociëteit Sint Joris dan ook de ontbindings vergadering gehouden. De kooplieden ver-

de Wete | 1999 | | pagina 51