de natuurbescherming onder leiding van Heimans en Thijsse. Zo is 1899 ook het jaar van de oprichting van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels. De Vereniging tot Behoud van Natuurmo numenten (thans Vereniging Natuurmonu menten) dateert van 1905. Ondanks de ogenschijnlijke spanning tussen bebossing van woeste gronden en natuurbescher ming, heeft Staatsbosbeheer vrij snel na zijn oprichting beide taakvelden in zich verenigd. Dat heeft voor een deel te maken met de persoon van een van de eerste directeuren, ir. Van Dissel, die in de eerste helft van deze eeuw geruime tijd leiding aan de organisatie heeft gegeven, en toen ook deel uitmaakte van het bestuur van Natuurmonumenten. Hij heeft zich onder andere sterk gemaakt voor de instelling van een reeks Staatsnatuurmo- numenten, waarvan de Muij op Texel (opgericht in 1908) de eerste is. Ook het feit dat Staatsbosbeheer in 1929 de ver antwoordelijkheid kreeg voor de uitvoering van de Natuurschoon wet, illustreert dat de jonge dienst een breder taakveld had dan het ontginnen en bebossen van heidevel den en zandverstuivingen alleen. Aan het eind van de jaren dertig ontstaat een nieuwe loot aan de Staatsbosbeheer- stam: de landschapszorg. De roep om meer aandacht voor het landschap komt voort uit het grote aantal werkverschaf fingsprojecten die met name in het oosten en zuiden van het land hun effect op het cultuurlandschap niet missen. Ook bij de inrichting van de Wieringermeer en later de Noordoostpolder is er behoefte aan deskundigen op het gebied van landschap pelijke aankleding van het nieuwe land. Zo komt het dat omstreeks 1940 enkele land schapsdeskundigen bij Staatsbosbeheer aangesteld worden. Deze mensen zijn het die direct na de oorlog een inbreng kunnen leveren bij het herstel van het door de inundatie vernielde Walcherse landschap. Zij maken school en in kringen van land schapsarchitecten geldt het concept van 'het Nieuwe Walcheren' met de open poel- gebieden en de beplante wegen op de kreekruggen nog steeds als een voorbeeld van een goed doordacht landschapsont- werp. In de decennia daarna hebben de ontwerpers van Staatsbosbeheer een belangrijke bijdrage geleverd aan de ver andering van het Zeeuwse landschap, zoals die in de vele her- en ruilverkavelin gen, maar ook in de inrichting van de Braakman en het Veerse Meer gestalte heeft gekregen. Als na de eerste jaren van wederopbouw Nederland in een fase van economische groei belandt, neemt de behoefte aan recreatieruimte sterk toe. Aanvankelijk blijft die beperkt tot bermtoerisme, maar al spoedig is 'de trek naar buiten' een alge meen fenomeen. Staatsbosbeheer speelt hierop in door in zijn terreinen recreatie voorzieningen aan te brengen, informatie over natuur en landschap te verstrekken en vooral ook recreatieonderzoek te doen. In de jaren zestig en zeventig was de afdeling recreatieonderzoek een voorloper op zijn vakgebied in Nederland. Halverwege de jaren zeventig presenteer de Staatsbosbeheer zich als dé rijksdienst voor bos, natuur en landschap, die een groot aantal taakvelden behartigde. Die omvatten niet alleen het beheren van bos sen en natuurterreinen, maar ook het maken van landschapsplannen voor ruil verkavelingen, het beantwoorden van beleidsvragen en het adviseren over het beheer van bossen door gemeenten en

de Wete | 1999 | | pagina 54