Slik op de weg Flevoland studeert, het vak bodemkunde interessant vindt en graag boer wil worden. Hij wil wel eens wat zien van de gronden op Walcheren waarover ik hem heb verteld. De plaatsen waar de grondsoorten en andere bijzonderheden voorkomen, zijn op de kaart van Walcheren met de letters A tot en met P aangegeven (zie pagina 4). Op pad We rijden naar Welzinge bij Ritthem waar eens onze boerderij Landlust stond. (A) "Is daar helemaal niets meer van over, opa?" "Nee jongen, de Duitsers hebben de boer derij radicaal gesloopt; hij stond in de weg voor hun kanonnen. Hier staan we op de grond waar ik als jongen op heb gewerkt." "Nou opa, het is wel erg dichtgeslempte grond." "Dat klopt. Ze noemen het hier plaeterige of pannerige grond. (B) Deze namen doen denken aan bijvoorbeeld een betonplaat, een stalen pan en dergelijke. Na flinke regen slaet de grond toe, zeggen de gebruikers. Het is een kunst op deze gron den een goed gewas te telen: men moet goed op het weer letten, de grond niet te fijn maken en veel stalmest of groenbe- mesters toepassen." "Dat begrijp ik, opa." "Ik zal je nog erger laten zien." Löperige grond We lopen op een wat hellend perceel. "Ik zie het al," zegt Jeroen, "allemaal geul tjes in de bovenlaag en veel zand in de sloot." "Weet je hoe dat komt? Hier is de grond zeer fijnzandig en humusarm. Net als bij de plaeterige grond vloeien de gronddeel- tjes uiteen maar doordat hier onder de bouwvoor een zware kleilaag aanwezig is, kan het regenwater niet snel wegzakken en ontstaan geultjes, de grond gaat aan de Advertentie van het Waterschap Zeeuwse Eilanden in de Provinciale Zeeuwse Courant. Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden waarschuwt alle wegge bruikers op de plattelandswegen in Midden- en Noord-Zeeland voor slipge vaar. Door mist en regen kunnen op diver se plaatsen de wegen gevaarlijk glad wor den door de aanwezigheid van slik (klei). Alle aangelanden worden erop gewe zen dat de slik, die op de weg terecht komt door het roven van de oogst, verwijderd moet worden. Bij nalatigheid kan proces-verbaal worden opgemaakt en kan de weg worden schoongemaakt op kosten van de betreffende aangelande(n). Het dagelijks bestuur van het waterschap Zeeuwse Eilanden W.A. Gosselaar, dijkgraaf mr.drs. J.A. de Visser, secretaris Handt

de Wete | 1999 | | pagina 9