gedragen op de schouders van vier man nen, onder stortregen en storm en dat wel over een afstand van een en een half uur gaans van plaats tot plaats." In dezelfde brief wordt beweerd dat Pittman naar Mid delburg zou zijn gebracht omdat de verple ging daar maar 75 cent per dag kost, tegenover 1,50 in Vlissingen. Uit de administratie van het Middelburgse gast huis blijkt echter dat ook hier de stan daardprijs van 1,50 wordt gehanteerd. Op 27 december antwoordt de consul- generaal dat de brief is ontvangen en dat hij de misunderstanding betreurt, maar dat hij eerst een rapport van vice-consul De Bruyne wil afwachten voor hij een uit spraak doet. De regenten van het Vlissingse gasthuis sommen in een brief aan burgemeester en wethouders ondertussen op wat ze alle maal voor de schipbreukelingen overhad den. Behalve de 'standaard'-verpleging kregen zij "wijn, vleesch, melk, chinaas- appelen enzovoort". Zij verzoeken de bur gemeester en wethouders om hun mening te geven of deze zaken al dan niet als medicijn te beschouwen zijn en of ze op de rekening moeten worden bijgeschre ven. Of De Bruyne hiervoor uiteindelijk een rekening heeft gekregen is helaas niet meer te achterhalen. Succesvolle operatie De Bruyne schrijft een gedetailleerd rap port van alles wat hij in het Vlissingse gasthuis heeft gezien en meegemaakt, en ook dokter Bolle schrijft een verslag. De consul-generaal raakt hierdoor overtuigd van de juistheid van de beslissingen van zijn vertegenwoordiger in het verre Zee land, en schrijft een brief van deze strek king naar het stadsbestuur van Vlissingen. Hij bedankt het Vlissingse gasthuis voor de verleende hulp aan de schipbreukelin gen en benadrukt de goede verstandhou ding die er altijd is geweest tussen de Brit se natie en het bestuur van Vlissingen. Voor wat deze stad betreft, is de zaak hier mee afgedaan. In Middelburg is dokter Bolle intussen P.L. de Bruyne (1872-1906) als Brits vice-con sul. (Uit: Kent u ze nog... de Middelburgers, Europese Bibliotheek, Zaltbommel 1977) begonnen met een geheel nieuwe behan deling van de patiënt Pittman, met 'Lister's antiseptische methode'. Deze Lister had manieren bedacht om microben waarvan pas recent was ontdekt dat ze wondkoorts of tetanus konden veroorzaken, van de wonden weg te houden: operaties werden uitgevoerd onder een antiseptische nevel, en daarna werden antiseptische verban-

de Wete | 1999 | | pagina 15