De vergulde zilveren schaal, aangeboden aan dr. Johannes Cor nells Bolle, naar aan leiding van diens behandeling van de schipbreukeling Wil liam Pittman in 1880. De Engelse tekst op de schaal luidt: "Presented by the British Govern ment to Doctor Johannes Cornells Bolle M.D. in acknowledgement of the humanity skill shewn by him in the treatment of a shipwreck ed British seaman in the Municipal hospital at Middelburg 1880-1." De schaal werd op 3 juli 1881 aan Bolle aangeboden. De maker van de schaal is Waltherston Son, Pall Mall Lon don. De schaal berust bij het Zeeuws Museum te Middelburg. (Foto Leo Hollestelle) den aangebracht. Deze verbanden waren erg duur, maar zoals in het jaarverslag van het Middelburgse gasthuis van 1881 staat te lezen: "...bij een patiënt met bevroren voeten, den schipbreukeling, heeft dit ver band zijn roem gehandhaafd. Ten einde het niet-afgestorven gedeelte der bevroren voeten te beschermen was het vaak noodig dezen patiënt te opereeren en werd telkens Listers methode toegepast. Na vijf maanden verplegen hadden wij dan ook het genoegen om hem te ontslaan met twee, ofschoon zeer gekortwiekte, bruikbare voeten, die, zooals wij later vernamen, hem in staat stellen de betrekking als stuurman op een wachtschip behoorlijk te vervullen. Bij het niet volkomen aseptisch verloop der wonden zou patiënt zonder twijfel beide voeten hebben verloren, zoodat de finan- tiëele bezwaren aan die behandeling eigen in deze uitstekend zijn vergoed." Op 7 april 1881 kon William Pittman, gebo ren 15 juli 1854 te Waterford, terug naar zijn echtgenote en drie kinderen in Lon donderry, Noord-lerland. De regering van Groot-Brittannië was blijk baar ook onder de indruk van de inspan ningen van dokter Bolle. Op 8 juli 1881 ontving hij een vergulde zilveren coupe met inscriptie. Deze coupe werd in 1955 door zijn erfgenamen geschonken aan het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen en bevindt zich nu in het Zeeuws Museum te Middelburg. Lineke van den Bout

de Wete | 1999 | | pagina 16