per jaar variërend van 87 in 1817 tot 178 in 1920. Het aantal huwelijken nam vanaf het einde van de negentiende eeuw toe. Het Middelburgse bestand is het grootste van Zeeland: Vlissingen telde in bovenge noemde periode 10.500 huwelijken, Zierik- zee 6.000, Goes 5.300 en Terneuzen 4.300. dan wel een samenlevingsovereenkomst bij de notaris laten opmaken. Sinds vorig jaar kennen we ook het geregistreerde partnerschap. Dit biedt mensen van het zelfde geslacht de mogelijkheid hun relatie wettelijk vast te leggen. Het kabinet heeft al vergaande plannen om partners van hetzelfde geslacht de mogelijkheid te bie- Een nephuwelijk was dat tussen 'Rooie Jane' met een zekere Wilderom. Deze ludieke gebeur tenis vond waarschijnlijk plaats in 1914. Het trouwrijtuig is een janplezier. Rooie Jane behoorde in die tijd tot de bekende straattypen van Middelburg. (Uit: Middelburg in oude ansichten, Europese Bibliotheek, Zaltbommel 1968, p. 152) Kiezen Tegenwoordig kijken we heel anders tegen het aangaan van een huwelijksrelatie aan dan vroeger. In onze tijd kun je kiezen: je relatie vastleggen door middel van de huwelijkse staat of samenleven. Je kunt den een echt huwelijk te sluiten. Ook al kun je tegenwoordig kiezen, een relatie naar het huwelijksrecht is nog steeds populair. Toen in de jaren zeventig en tachtig het samenwonen steeds popu lairder werd, 'hokken' noemden we dat, werd gevreesd voor het huwelijk als rela tievorm. Maar net als kinderen krijgen, is de huwelijkse relatie enorm populair. Het huwelijk vindt heel traditioneel plaats van uit het ouderlijk huis, of na jaren te hebben samengewoond. In 1998 werden er in Mid delburg 262 huwelijken gesloten en 15 geregistreerde partnerschappen. Het jaar daarvoor waren er zelfs 320 huwelijken.

de Wete | 1999 | | pagina 18