De vijf Middelburgse ambtenaren van de Burgerlijke Stand laten zien dat de huwe lijkssluiting geen eenmansbedrijf is. De woensdag Een interessante vraag is op welke dag er doorgaans werd getrouwd. Tegenwoordig is vrijdag de meest populaire dag. Met het weekend voor de deur heb je dan een paar achtereenvolgende vrije dagen. In de negentiende eeuw werd er in de Zeeuwse hoofdstad voornamelijk op woensdag getrouwd. Aan het eind van de eeuw werd er ook meer en meer op vrijdag getrouwd. De meeste huwelijkssluitingen vonden plaats op woensdag 11 mei 1870, toen twaalf huwelijksparen in de echt werden verbonden. De maanden mei en november waren populair. De voorkeur voor de maanden mei en november zal ongetwij feld te maken hebben met het fenomeen Annetje-Liesjesdag. In deze maanden kre gen de dienstbodes het loon van de voor afgaande maanden of gingen zij een nieuw dienstverband aan. Annetje-Liesjes dag is een waarschijnlijk een verbastering van 'licentiedag'. In onze tijd zijn de maan den mei, juni en september populair. Een van de belangrijkste redenen hiervoor is natuurlijk de grotere kans op mooi weer. Plaats en tijd De huidige trouwzaal in het Middelburgse stadhuis is niet altijd de plaats van huwe lijkssluiting geweest. Welke ruimte als trouwzaal werd gebruikt, is niet bekend. Tot 17 mei 1940 was de huidige trouwzaal de ruimte van de hoge en lage vierschaar. Wellicht kunnen lezers van De Wete dit vertellen. Niet altijd stonden bruidegom en bruid samen voor de ambtenaar van de Burger lijke Stand. Men kon ook met volmacht, met de handschoen trouwen. Vaak was de bruidegom verhinderd aanwezig te zijn. Hij zat in Nederlands-lndië of op zee. In de periode 1811-1922 zijn 21 paren met de handschoen getrouwd. Een huwelijkssluiting was, en is nog steeds een belangrijke sociale gebeurtenis die niet alleen de direct betrokken man en vrouw aanging. De wederzijdse familie werd er ook bij betrokken. De huwelijks partner moest worden geaccepteerd en worden opgenomen in de familie. Familie leden traden vaak op als getuige van de huwelijkssluiting. De voorbereiding voor de huwelijkssluiting kostte vroeger veel tijd. Er was voor de sluiting een aantal akten nodig: doop- of geboorteakten van man en vrouw (vaak uit een andere gemeente afkomstig), het bewijs van huwelijksafkondiging, overlij densakten van de ouders (en in een aantal gevallen ook die van de grootouders) en een certificaat aangevende dat de man aan de verplichtingen voor de Nationale Militie had voldaan. Niet alleen duurde het lang voordat men al deze akten uit dikwijls verafgelegen plaatsen bij elkaar had, ook waren er aan de verwerving ervan kosten verbonden. De ingeleverde akten worden als bijlagen bij de huwelijksakten gevoegd. In het begin van de negentiende eeuw was het trouwen voor de armen kosteloos, om te voorkomen dat zij uit geldelijke overwe gingen niet zouden trouwen. Politici uit die tijd beweerden dat de kosten voor de huwelijkssluiting voor veel personen rede nen waren om maar vrijgezel te blijven. In onze tijd kost trouwen ook veel geld. Bij de gemeente Middelburg ben je 470,- kwijt voor een huwelijkssluiting. Op zater dag betaal je het dubbele. En dan nog de

de Wete | 1999 | | pagina 19