overheid vroegtijdig trouwen: jonge gezin nen die armlastig waren, kregen eerder hulp van Burgerlijke Armbestuur of diaco nie en ongehuwden werden zwaarder belast voor de inkomstenbelasting. "Zon der de minste zorg voor de toekomst, zon der in het bezit te zijn van eene enkele penning tot oprigting van een huishouden, bukt zich de behoeftige jongeling vrijwillig onder het voor hem zoo knellende huwe lijksjuk," aldus Heldring. In de loop van de negentiende eeuw kwam er meer begrip voor de verschillen in huwelijksleeftijd tussen arbeiders enerzijds en burgerij anderzijds. Voor de lagere klas sen was het huwelijk van levensbelang. De econoom Pierson (later minister-presi dent geworden) schreef: "Hoevelen zijn er niet, wien het huwelijk de eenige bron van levensvreugd ontsluit. Eentonig is hun arbeid, geen straal van poëzie breekt door in de geestelijke dampkring, waarin zij meest vertoeven. Maar ginds, in dat kleine vertrek, in die achterbuurt der stad, waar de arbeider, vermoeid van zijn werk zich heen spoedt, daar vindt hij wat kleur en poëzie schenkt aan zijn leven." Huwelijksfoto van Cornells Dirk Snoep (26 jaar) en Suzanna Maria Leonora Daman (23 jaar), gehuwd te Middelburg op 13 mei 1903. Zij behoorden tot de hogere klasse. De bruide gom was ijzerfabrikant, de bruid had geen beroep. (Gemeentearchief Middelburg, Familie archief Snoep, inv.nr 18a) Dan waren er nog de vooroordelen ten aanzien van het leeftijdsverschil tussen bruidegom en bruid. Grote leeftijdsverschil-

de Wete | 1999 | | pagina 23