bruidegoms in Middelburg geboren (7.456) en tweederde (9.142) van het aantal brui den. Vooral bij de bruidegoms komen we veel personen van elders tegen. Niet alleen van de dorpen van Walcheren, of van Vlissin- gen, maar ook van buiten het eiland en zelfs van buiten de provincie. Steden als Amsterdam, Rotterdam, Leiden, Delft, Gouda en Breda leverden een groot aantal mannelijke huwelijkspartners. Meestal zijn het handelslieden, hoger fabrieksperso- neel, militairen, ambtenaren en schippers. Van Walcheren waren veel jonge vrouwen afkomstig die als dienstbode of werkvrouw werkten. Ruim 3.200 bruiden waren werk zaam als dienstbode. Het overgrote deel van de bruiden had geen beroep, of werd aangeduid als 'particuliere' (samen zo'n 11.500). Veel geboren en getogen Middelburgers waren werkzaam als middenstanders en kleine ambachtslieden. Opmerkelijk is het grote aantal bruidegoms dat als timmer man werkzaam was (775), als kleermaker (415) en als schoenmaker (384). Ook mannelijke buitenlanders gingen op vrijers voeten in de stad. De meesten kwamen uit Engeland, Frankrijk, Duitsland, Noorwegen en Zweden. De Middelburgse arbeiders trouwden, net als hun vakgenoten in de overige delen van Zeeland, het meest met partners van de eigen klasse. Ambtenaren, notabelen en handelaren waren minder gebonden aan hun stand en aan de her komst van hun partner. Slordigheidjes Tijdens de invoerwerkzaamheden van de Zeeuwse huwelijksakten, maar ook bij het raadplegen van de akten wordt regelmatig geconstateerd dat de ambtenaren van de Burgerlijke Stand, of de ambtenaren ter gemeentesecretarie fouten maakten bij het opstellen van de akten. Een vrouw wier beroep in 1841 'schildersknegt' is, lijkt een foutje dat in het stadhuis is gemaakt. In 1904 wordt van de bruid opgetekend dat zij tandarts is. In hoeverre is dit waar, of hebben we hier met de eerste vrouwelijke tandarts te maken? Niet altijd is de geboorteplaats van de echtelieden juist gespeld. Zeker niet als het een buitenland se plaats betrof waarvan ze in Middelburg nog nooit hadden gehoord. De geografi sche kennis van de ambtenaren van de Burgerlijke Stand in de dorpen was echter nog minder. Andere omissies in de huwelijksakten komen voort uit het feit dat echtelieden niet altijd volledige informatie gaven over hun eigen persoon. Geboortedatum en geboorteplaats zijn dan onbekend. Vooral in de eerste jaren van de Burgerlijke Stand komt dit veelvuldig voor. Echtscheidingen Vroeger werden aanzienlijk minder huwelij ken door echtscheiding ontbonden dan tegenwoordig. In onze tijd strandt één op de drie a vier huwelijken. In de periode 1811 -1922 vonden er te Mid delburg 260 echtscheidingen plaats. Op het platteland vonden nauwelijks echt scheidingen plaats. Daar was een grotere sociale controle. Het aantal echtscheidin gen nam in de loop van de negentiende eeuw toe doordat men makkelijker kon verhuizen. De historisch-demograaf Van Poppel heeft uitgerekend dat in de negen tiende eeuw een huwelijksontbinding plaatsvond gemiddeld na bijna dertien jaar huwelijk. Echtscheidingen werden afzon derlijk geregistreerd in een register van

de Wete | 1999 | | pagina 25