maand nog vertrok hij naar Kampen. Twee maanden later liet hij zich toch weer inschrijven in Vlissingen en op 29 april 1880 trouwde hij hier met Mietje Schetter uit Smilde. Uiteindelijk verliet hij Vlissingen op 11 september 1896 om zich in Delft te vestigen. Zijn vrouw verhuisde een jaar later naar Amsterdam. In Middelburg waren nog meer leden van de familie Van Os in de vleesbranche. S. van Os was slachter en cargadoor. M. van Os had in 1877 een 'vleeschhouwerij' aan de zuidzijde van de Dam, wijknummer G 60. Een van de 'tegenspelers' van Levi van Os, de genees-, heel- en verloskundi ge S. van Os, was waarschijnlijk ook een direct familielid van hem want in april 1874, ten tijde van de leverworstaffaire, nam deze gemeente-geneesheer ontslag van de Geneeskundige Inspectie van de Volksgezondheid in Zeeland te Middelburg en vertrok naar Amsterdam. Een andere Van Os, Samuel, was succes voller als slager te Middelburg. Omstreeks 1900 werd hij onderscheiden met het bre vet Hofleverancier. Op oude ansichtkaar ten van de Grote Markt te Middelburg is deze slagerij duidelijk herkenbaar met de twee Hofleverancierswapenschilden, een van de koningin-moeder Emma en een van koningin Wilhelmina. Slot Onlangs meldden de dagbladen dat lever worst in Nederland na al die jaren van economische voorspoed nog steeds het populairste broodbeleg is. De Nederlander eet gemiddeld 1,2 kilo gemalen varkens lever per jaar. Op de tweede plaats staat cervelaat waarvan 570 gram per jaar wordt genuttigd. Stelt u zich eens voor wat voor paniek er zou onstaan als de grote favoriet leverworst in deze tijd een onbekend gif zou bevatten dat tot toestanden als hierbo ven zou leiden... Nu kan men beweren dat dit in deze moderne tijd met strenge hygië nische eisen en keuringen nauwelijks nog kan gebeuren, maar wie had ooit gedacht dat onlangs 28 mensen die de West-Friese Flora in Bovenkarspel bezochten, zouden komen te overlijden aan de legionella-bac- terie? A.F. Franken Geraadpleegde bronnen: - A.A. Fokker en J.P. Berdenis van Berlekom, 'De leverworstvergiftiging te Middelburg', in: Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde, jaar gang 1874. - Encyclopedie van Zeeland, onder trefivoord 'Leverworstvergiftiging'. - Middelburgsche Courant, maart-april 1874. - Naamlijsten Middelburg van overleden per sonen, maart-april 1874. - Verslag gedaan door Gedeputeerde Staten van Zeeland aan Provinciale Staten van Zee land over het jaar 1874. - Verslag gedaan door Burgemeester en Wet houders van Middelburg aan de gemeenteraad, 1874. - Rijksarchief in Zeeland, Archief Geneeskun dige Inspectie op de Volksgezondheid. - Gemeentearchief Vlissingen, Bevolkingsregis ter Vlissingen.

de Wete | 1999 | | pagina 31