tigste eeuw biologische landbouw bedre ven. Uit 'biologisch' oogpunt is inplant met bos er dus hoegenaamd niet nodig. Verder staat nog maar te bezien of de ver onderstelling die aan het plan voor de landgoederen ten grondslag ligt, namelijk dat de landbouw steeds meer grond zal prijsgeven, voor het Walcheren van de Oranjezon In het water tussen de gladde stenen aan het strand spiegelden zich roze strepen uit een blauwe avondlucht. Grijsachtig wit en opgezwollen vlogen meeuwen hoog op boven de uiteenspattende vraagtekens van de branding. Later wist ik eigenlijk pas waarop ik wachtte toen ik in de avondmist de schommel even zag bewegen: Dit beeld: de roodgelakte stoeltjes op de stoep voor het oude boerenhuis en het zachte licht van één lantaarn... Achter de lindebomen sloot zich het groengestrekte land aaneen en op het hek stond zondag gesloten. Hannah Dnyser jaren na 2005 wel opgaat. In het Land bouwontwikkelingsplan Walcheren van het Agrarisch Platform Walcheren van de zlto (februari 1999), komt naar voren dat maar vijf procent van de Walcherse boeren bin nen afzienbare tijd bedrijfsbeëindiging ver wacht. Zo'n 72 procent van de boeren beschikt bovendien over neveninkomsten, wat hen niet alleen van de landbouw afhankelijk maakt. Bijna de helft van hen verwacht zelfs het bedrijf in de naaste toe komst uit te breiden met meer grond en dat dat niet gebeurt komt alleen door te hoge grondprijzen. Verder is de bereidheid bij de huidige generatie landbouwers om voor natuur- en landschapswaarden te waken, groot. Zij zijn de goedkoopste krachten die de gemeenschap zich voor dat doel kan indenken. Eventuele subsidie voor natuurvriendelijke landbouw zal aan zienlijk goedkoper blijken te zijn dan alle kosten die vroeg of laat voor rekening van de overheid zullen komen, wanneer beslo ten wordt om nieuwe landgoederen aan te laten leggen. Ten slotte moet betwijfeld worden of de nieuwe landgoederen "het karakter van de Manteling zullen versterken," zoals in het geciteerde antwoord van de gemeente beweerd wordt. De Manteling bestaat immers niet uit een kleinschalig bosland schap maar uit een aantal vrij grote land goederen van elk ten minste dertig hecta ren, en aangrenzend daaraan een vrij kleinschalig landbouwgebied waarop de grotere kavelgrootte in het gebied ten wes ten van de Munnikweg een uitzondering vormt. Het toevoegen van kleine bospartij- en aan het bestaande bosareaal versterkt het karakter van de Manteling dus niet, maar creëert eigenlijk een overgangszone. Respecteren Dat achter de plannen voor de 'nieuwe landgoederen' in feite hetzelfde commer-

de Wete | 1999 | | pagina 35