Nieuwe uitgaven 'k heleze bouw verloren ging. Honderdvijfendertig jaar later wordt daar anders over gedacht. De vooruitgang heeft aan het eerzame beroep van karreman of stille veger een eind gemaakt. Frans van den Driest Geraadpleegde literatuur: - J. Adriaanse, 'De Kroniek van Arnemuiden 1870 t/m 1948', 1992. - P. Blom, 'Even Omzien', PZC 18 november 1997. - M.J. Boerendonk, 'Historische studie over den Zeeuioschen Landbouw', 1935. - H.J.E. Gerlach, 'Landhuiskundige Beschrij ving van Walcheren', 1885. - M.C. Paspoort van Grijpskerke, 'Mijne uit spanning in ledige uren', 1822. - J. Vader, 'Een Oud-Walcherse boerderij', 1964. - Encyclopedie van Zeeland, deel II, 1982. Sint Laurens tussen 1940 en 1970 Vorig jaar verscheen deel 2 van Sint Lau rens in vroeger tijden. Het is geschreven en samengesteld door Rens Riemens, die helaas de verschijning van deel 2 niet meer heeft mogen meemaken. Tijdens de afronding van dit boekje overleed hij onverwachts en zijn familie heeft ervoor gezorgd dat het toch kon uitkomen. Voor velen zijn deze en soortgelijke boek jes een 'lust voor de herinnering'. En er zijn al veel van dit soort boekjes versche nen. Maar... er zijn verschillen. Soms kom je boekjes tegen die in elkaar zijn geflanst, met zomaar wat oude ansichten. Er wor den geen namen genoemd, men vermeldt geen gebeurtenissen en er is nauwelijks een chronologie. Dat is zeker niet het geval met dit boekje. Riemens heeft ervoor gekozen allereerst een korte karakter schets te geven van de jaren tussen 1940 en 1945 en de jaren daarna. De oorlog ging ook niet ongemerkt aan Sint Laurens voorbij. In woord en beeld wordt daarvan verhaald. De bommenwer per die neerstortte, de inundatie, de op een mijn gelopen Dukw, het leven vlak na de oorlog in het water, de drooglegging, het komt allemaal voorbij. Het naoorlogse verhaal, zij het dat er wat grotere sprongen in de tijd worden gemaakt, komt ook naar voren als een samenleving in een groeiend dorp, waar de landbouwactiviteiten afnamen en sport, spel en verenigingsleven toenamen. Ook de gemeentelijke herindeling bij Mid delburg krijgt de aandacht. Al net na de oorlog rees hiertegen verzet en dat werd volgehouden tot 1966, toen Sint Laurens opging in de gemeente Middelburg. Vreemd genoeg, schrijft Riemens, ging Popkensburg over naar de gemeente Veere, maar deze scheiding werd bij de herindeling van 1997 weer 'goedgemaakt'.

de Wete | 1999 | | pagina 40