hoek van de secretarie aan de kant van de straat. Een waarnemer Door het overlijden van waarnemend bur gemeester W. Huibregtse - als gevolg van het bombardement - moest er een vervan ger komen. De andere wethouder, L. Roel- se, kon die functie voorlopig niet waarne men omdat hij met een gebroken been in het ziekenhuis in Middelburg lag. De waar nemend commissaris der provincie, mr. P. Dieleman (gedurende de bezetting was 'der Koningin' vervangen door 'der provin cie') benoemde tot waarnemend burge meester mr. W.F.P. Kurtz, een ambtenaar van de Provinciale Griffie. De eerste daad die hij als zodanig verrichtte, was het hou den van een toespraak bij de eerste ter aardebestelling van slachtoffers van het bombardement op de begraafplaats van Oostkapelle op 6 oktober. Dit was een offi ciële plechtigheid, die werd voorafgegaan door een kerkdienst waarin predikanten van drie kerkgenootschappen voorgingen. Typemachines De nieuwe waarnemend burgemeester zorgde ervoor dat de gemeente twee schrijfmachines van de Provinciale Griffie in gebruik kreeg. Daaraan was dringend behoefte, want op de secretarie was alleen nog een oude kofferschrijfmachine. Van de twee grote schrijfmachines die de gemeen te bezat, was de ene in Vlissingen in repa ratie en de andere door een Duits militair onderdeel uit Biggekerke, na het bombar dement op die plaats op 17 september, gevorderd. De in reparatie gegeven type machine heeft de gemeente na de oorlog terugontvangen, de andere niet. Wij hebben op het gemeentehuis van Se- rooskerke maar weinig gewerkt. Er was weinig administratief werk dat noodzakelijk was te doen. In Serooskerke verbleven ook slechts weinig inwoners van Westka- pelle. De meesten waren tijdelijk in Dom burg en Oostkapelle woonachtig. Wanneer zij de burgemeester wilden spreken, kon den zij dat in die plaatsen of in Westkapel- le doen wanneer zij hem daar aantroffen. Half oktober werd Serooskerke, na de dijk doorbraak bij Veere, geïsoleerd van het noorden van Walcheren. Alles wat van Westkapelle naar Serooskerke was gebracht, werd nu met paard en wagen door het water naar het gemeentehuis van Oostkapelle vervoerd. Daar kreeg onze secretarie een plaats in de raadzaal op de eerste verdieping. Weldra begonnen de bombardementen op de kustbatterijen voor de aanval op Wal cheren. Tot werken op de secretarie kwam het toen niet meer. Op 31 oktober bezocht de waarnemend commissaris der provincie Oostkapelle. Op de secretarie van Westka pelle trof hij alleen mij aan, omdat ik daar toevallig aanwezig was. Hij vertrok dan ook weer gauw. Bijwerken van de Burgerlijke Stand Na de bevrijding werd secretaris Dieleman waarnemend burgemeester totdat L. Roel- se deze functie zou kunnen uitoefenen. Evenals in Serooskerke is in Oostkapelle weinig normaal gewerkt. De secretaris had het druk met de waarneming van het bur gemeestersambt. De lastigste taak die hij als zodanig heeft gehad, is de aanwijzing van inwoners die naar Zuid-Beveland moesten worden geëvacueerd omdat zij in Westkapelle niet aan het dichten van de dijk konden werken noch anderszins aldaar nodig waren.

de Wete | 1999 | | pagina 5