makkelijk vinden. Wat verderop heeft de camping Oranjezon zich uitgebreid in de richting van de Noorddiek en er zijn verge vorderde plannen om langs die camping een fietspad aan te leggen omdat het op de Westdiek zo gevaarlijk is voor tweewielers. Gaat de omgeving van de Oranjezon nu een sluipend veranderingsproces tege moet dat met deze kleine dingen begint en Joost mag weten waar ophoudt? Zeker is dat recreanten en bewoners van de omge ving en van de omliggende dorpen niets liever zien dan dat de huidige situatie gehandhaafd blijft. Zij willen ook in de toe komst van dit adembenemende stukje gevarieerd landschap kunnen genieten. Het gevaar dat de commerciële belangen van de nieuwe eigenaar van de uitspan ning en van die van de camping de over hand gaan krijgen, zal onderkend en in de gaten gehouden moeten worden. Het is immers een publiek geheim dat de com mercie onverzadigbaar is en niet geneigd is cultuurhistorische en landschappelijke waarden, die immers niet in florijnen of euro's uit te drukken zijn, een hoog waar deringscijfer te geven. Nieuwe landgoederen Was dat nu maar de enige bedreiging voor de omgeving van Oranjezon! De kans is namelijk aanwezig dat het gebied ten zui den van de Koningin Emmaweg deel zal gaan uitmaken van een Vestigingszone' voor nieuwe landgoederen in privé-eigen- dom, die de gemeente Veere overweegt op te nemen in haar Herstructureringsvisie Walcheren 2000+ en de uitwerking van het huidige streekplan. "Als nieuwe landgoe deren worden gerealiseerd zal het karakter van het gebied veranderen. Concreet zal dat betekenen dat het landschap ter plaat se kleinschaliger wordt," aldus de gemeen te. "Een dergelijke ontwikkeling versterkt het karakter van de Manteling en wordt derhalve toelaatbaar geacht." Deze tekst maakt deel uit van het antwoord van de gemeente aan een buurtbewoonster die in 1999, bij de vaststelling van het bestem mingsplan voor het buitengebied van de Het gebied van Oranjezon en omgeving. Detail van kaart uit 'Lekker weg op Walcherendoor Chris Houtman en Dick van den Heuvel, Amsterdam 1989. gemeente Veere, reeds bezwaar maakte tegen opname van het gebied tussen Mun- nikweg, Dunoweg, Overduinselaan en Koningin Emmaweg in de vestigingszone van de nieuwe landgoederen. De grifheid waarmee de gemeente toegeeft dat het karakter van het landelijke gebied zal veranderen door de eventuele bouw van privévilla's met bebossing, vergt enige uit leg. Men gaat er in dit soort middellange- termijnplannen namelijk vanuit dat aan de landbouwgrond op termijn een andere bestemming zal moeten worden gegeven, daar de landbouw steeds minder lonend zal worden. Verder is het - alweer - een publiek geheim dat biologen en natuurvor sers sterk voorstander zijn van een forse uitbreiding van het bosareaal, teneinde de soortenrijkdom aan planten en dieren op te voeren tot een hoogte waarop natuurbe-

de Wete | 1999 | | pagina 33