Vadertjes D'n beer snieë ciële belang schuilt dat al gezorgd heeft voor de aanleg van foeilelijke woonwijken voor beter gesitueerden rondom Middel burg, zal duidelijk zijn. De 'bouwmaffia' weet blijkbaar maar al te goed hoe gevoe lig gemeentebesturen tegenwoordig zijn voor het argument dat planning voor de toekomst een halszaak is. Bij de concrete invulling van die plannen weet men dan bovendien het 'bouwbelang' als 'algemeen belang' te presenteren. Ik hoop van harte dat de door nuchtere plat telanders bestuurde nieuwe gemeente Veere hiertegen zal weten te waken - in het belang van inwoners en toeristen. Het voor beeld van de Boomdiek leert ons dat beslis singen die weinig stof opwerpen, later wel eens betreurd worden en dat 'rentmeesters' over het landschap het algemeen belang, in weerwil van hun doelstellingen, soms prijs geven aan privé-belangen. Toen Walcheren na de inundatie van 1944 en '45 opnieuw verkaveld moest worden, bestond er een groot verschil van inzicht over de herinrichting van het landschap. Gelukkig wonnen degenen die het oude landschap gekend hadden en wilden respecteren, het van degenen die uit eco nomische oven/vegingen een voorkeur hadden voor een grootschalige structuur en een rechte verkaveling. Gevoels- en belevingsargumenten en vooral het cul tuurhistorische aspect speelden op de ach tergrond een belangrijke rol. Moge dat bij de Herstructureringsvisie Walcheren 2000+ weer zo zijn! Jan Zwemer Over de inpolderingsgeschiedenis van deze en aangrenzende polders verschijnt vanaf dit najaar een interessante artikelenserie van de hand van I.P. Back in het tijdschrift 'Nehalen- nia'. Warm aanbevolen. In de informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 21/1999, in De Faam/De Vlis- singer stond een artikel 'Riolering in bui tengebied'. Het dagelijks bestuur van de provincie heeft de gemeenten gevraagd voor 1 september 1999 een inventarisatie te maken van panden in het buitengebied die nog niet op de riolering zijn aangeslo ten. De reden hiervoor is dat per 1 januari 2005, volgens rijksregels, huishoudens en bedrijven niet meer mogen lozen op het oppervlaktewater en in de bodem. Vijftig jaar geleden hadden op het platte land van Walcheren nog veel gezinnen een toilet dat niet was aangesloten op het riool en zelfs niet op een septictank.

de Wete | 1999 | | pagina 36