Bijeenkomsten Natuurlijk ontbreken de mensen niet en dat is waarschijnlijk de reden dat deze boekjes zo goed iopen. Samen naar de plaatjes kijken en familieleden, vrienden, klasgenootjes van vroeger herkennen is gewoon leuk. Riemens moest kiezen uit een overdaad aan foto's en koos soms voor foto's met een aardig verhaal erach ter. Zoals de foto van Ko Pieterse op pagi na 77, die actie voerde voor vrijstelling van de draagplicht van de valhelm voor brom fietsrijders in de Walcherse dracht. En die foto op pagina 82 waarop, in 1965 of 1966, de toenmalige burgemeester Baas nog in vol ornaat vanaf het balkon van het Excursie naar landgoed Toornvliet Het seizoen 1998-99 van de hkw werd dit jaar afgesloten op zaterdag 12 juni met een bezoek aan de buitenplaats Toornvliet, gelegen aan de Koudekerkseweg te Mid delburg. Sedert het najaar van 1990 is het hoofdkantoor van Staatsbosbeheer voor de regio Zuid-West-Nederland aldaar gevestigd. Het gezelschap van ongeveer veertig per sonen werd buitengewoon gastvrij ontvan gen door de dames Van de Ketterij en Meijers en de heer Van Haperen. Eerstge noemde zorgde voor koffie en een bolus; mevrouw Meijers en de heer Van Haperen leidden het gezelschap in twee groepen rond door huis en hof. Het bezoek aan het torentje was daarbij een hoogtepunt. gemeentehuis een aubade in ontvangst nam van schoolkinderen. Een dergelijk tafereel komt in onze tijd niet meer voor, dacht ik, maar de redactie van De Wete weet beter. De traditie is er nog steeds. Het is een aardig boekje voor wie is geïn teresseerd in de recente geschiedenis van Sint Laurens. Robbert Jan Swiers Rens Riemens, 'Sint Laurens in vroeger tijden', Oostvoorne 1998, 84 pagina's, zwart-wit, 34,90. Naar alle waarschijnlijkheid is Toornvliet - de naam wordt overigens op verschillende manieren geschreven - omstreeks 1650 als buitenhuis gebouwd. In 1754 vond een ingrijpende verbouwing plaats, die tot de huidige vorm leidde. Aan het eind van de achttiende eeuw kwam het landgoed in bezit van de familie Schorer, die tot 1949 eigenaar is geweest. De bekende cultuurhistoricus Johan Hui- zinga (1872-1945), die in 1902 in het huwelijk was getreden met Mary Vincentia Schorer (1877-1914), heeft regelmatig op Toornvliet vertoefd. Zijn beroemde Herfsttij der Middeleeuwen, dat in 1919 verscheen, zou (gedeeltelijk) in het torentje van het landhuis zijn geschreven. Zijn zoon Leo nard situeerde de verhalen rond Adriaan

de Wete | 1999 | | pagina 41