bomen sneuvelden. "Doordat de hoge bomen nog in blad stonden, vingen zij veel wind, waartegen zij niet meer bestand waren. De wortels werden met grote stuk ken aarde uit de grond gerukt en leverden een zeldzaam schouwspel op. Tal van wandelaars waren op weg om de verwoes ting in oogenschouw te nemen," schreef de Middelburgsche Courant. Ook vlak vóór de villa waarin de familie Papegaaij nog maar drie maanden woonde, sneuvelde een grote boom, zoals op een ansichtkaart te zien is. De vierde villa (nummer 13) was gebouwd voor de notarisfamilie J.M. de Graaff uit Aardenburg. Hoog in de gevel van de villa werd in een tegeltableau de oude naam van Aardenburg, Rodanborch aange bracht. Helaas overleed de notaris enkele jaren voordat het huis klaar was en kwa men alleen zijn weduwe met haar dochter er kort te wonen. Als restant van de grote tuin, die tot aan het Molenwater liep, bleef een haaks toelopend achterpad gespaard. Zo werd het Noordbolwerk een woonplaats voor belangrijke Middelburgers, directeu ren, hoge gemeenteambtenaren, doktoren, predikanten, een architect en een notaris. Geen wonder dat de bewoners op de toe gangsweg van het Molenwater naar het bolwerk spraken van 'de fijne buurt'. Het contrast met de woningen van aldaar wonende Middelburgers was dan ook groot. De prachtige bomen waren bij de bouw gelukkig gespaard gebleven. De enige boom die met toestemming gekapt werd, was een es. Dat gebeurde in 1926 bij de bouw van het huis nummer 11. De boom maakte de toegang onmogelijk en belem merde het uitzicht. De oorlog Het Noordbolwerk is de bezettingstijd niet ongeschonden doorgekomen. Vooral de hoogte achter het Gasthuis heeft ernstig te leiden gehad. Het hoekhuis nummer 21 werd door de Duitsers in beslag genomen en op num mer 11 kwam, nadat de heer Heyse naar een gijzelaarskamp was weggevoerd, de familie Van Lynden te wonen, die door de bezetter van Ter Hooge verdreven was. Ook bewaart het Noordbolwerk de herin nering aan de kanotocht van de chirurg E.L. Nauta naar Zoutelande in de nacht van 3 op 4 november 1944 om de over gave van Middelburg te bespoedigen. De avond tevoren had hij vanuit zijn woning op het Molenwater (nummer 69) door het aanwezige achterpad een geleende kano over de schutting in de tuin van zijn colle ga Brongers op het Noordbolwerk (num mer 13) gelegd om aan de aandacht van de Duitsers (op nummer 21) te ontsnap pen. Om zes uur 's morgens ging Nauta in het donker het water op en keerde daar 's avonds, tot verbazing van de familie Bron gers, die niet was ingelicht, weer heelhuids terug. Na de bevrijding was het Noordbolwerk de plaats waarvandaan de dukw's in het water naar Domburg vertrokken. Het gedeelte van het Noordbolwerk vanaf het Molenwater was de route. De weg en het plantsoen werden erdoor stukgereden. Maar er werd nieuwe beplanting aange bracht en alles herstelde zich snel en De wandeling bleef met zijn natuurschoon een belangrijke functie vervullen. Rooien Hoe nauwlettend de Middelburgers hierop letten, blijkt uit een brief van de journaliste

de Wete | 2000 | | pagina 11